لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

ییلدیریم: عملیات نظامی در سوریه تا وقتی خطری ترکیه را تهدید نکند ادامه می‌یابد


بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه - آرشیو
بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه - آرشیو

نخست زویر ترکیه روز جمعه تاکید کرد که عملیات نظامی ارتش آن کشور در داخل سوریه تا زمانی که هیچ خطری از سوی آن کشور ترکیه را تهدید نکند، ادامه خواهد یافت.

این اظهارات بینالی ییلدیریم یک روز پس از آن عنوان شد که معاون رئیس جمهوری آمریکا در سوئد گفت ارتش ترکیه آماده است تا هر زمانی که از بین بردن داعش طول بکشد، در سوریه بماند.

جو بایدن روز چهارشنبه با مقامات ترکیه در آنکارا علاوه بر روابط دوجانبه، که پس از کودتای نافرجام ۲۵ تیر به سردی گرائیده بود، درباره اوضاع منطقه، به ویژه سوریه، گفت‌وگو کرده بود.

ترکیه هفته گذشته دور جدیدی از حملات هوایی علیه داعش و گروه‌های کرد سوری را در مناطق مرزی سوریه آغاز کرد و روز چهارشنبه نیز تانک‌ها و خودروهای نظامی آن کشور وارد شمال سوریه شدند.

ترکیه از مخالفان دمشق حمایت می‌کند و عملیات نظامی آن کشور نه تنها برای حمایت از آنها علیه داعش انجام می‌گیرد، بلکه جلوگیری از پیشروی کردها و توسعه مناطق تحت کنترل آنها، دیگر هدف عمده آنکارا در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخست وزیر ترکیه در ادامه سخنان امروز خود، با بیان این که هدف گروه‌های شبه نظامی کرد سوریه تشکیل یک حکومت جداگانه است، گفت این "رویایی" است که هرگز محقق نخواهد شد.

به دنبال اعزام واحدهای نظامی ترکیه به شمال سوریه، مقامات کرد آن کشور دخالت نظامی ترکیه را "حمله ای آشکار" خوانده و هشدار دادند که آنکارا در حال ورود به "باتلاق" است.

حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و ارتش ترکیه در چندماه اخیر، پس از چند سال آتش بس، درگیری‌های خونینی با یکدیگر در مناطق جنوبی ترکیه داشته‌اند.

هرچند ایالات متحده حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند، اما از برخی نیروهای کردی سوریه در مبارزه با پیکارجویان داعش حمایت می‌کند؛ امری که موجب انتقاد آنکارا شده است.

XS
SM
MD
LG