لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

ترکیه: همه پرسی استقلال کردستان به جنگ داخلی در عراق منتهی می‌شود


مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه - آرشیو
مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه - آرشیو

وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه از اقلیم کردستان عراق خواست از تصمیم خود برای برگزاری همه پرسی استقلال از عراق بر گردد و هشدار داد این رأی گیری منجر به بروز جنگ داخلی در آن کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مولود چاووش اغلو در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی تی‌آر‌تی گفت، همه پرسی استقلال کردستان عراق، اوضاع را در کشوری که با معضلات بیشماری دست به گریبان است، بدتر خواهد کرد.

رأی گیری برای جدایی اقلیم کردستان از عراق برای روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ (دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶) برنامه ریزی شده است؛ که آقای چاووش اوغلو معتقد است برگزاری آن «خدای ناکرده، به جنگ داخلی منتهی می‌شود.»

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق پیشتر در ماه ژوئن اعلام کرده بود که برگزاری این همه پرسی مشخص خواهد کرد که آیا این منطقه از عراق جدا خواهد شد یا خیر.

ترکیه که جمعیت زیادی از کردها در آن ساکن هستند و در حال جنگ با آنهاست، روابط نزدیکی با دولت نیمه خودمختار اقلیم کردستان در عراق دارد، اما قویا با یک کردستان مستقل در همسایگی خود مخالف است.

مقام‌های دولت آمریکا پیشتر گفته‌اند از یک عراق متحد و دولت فدرالی کردستان در قالب عراق حمایت می‌کنند و وزارت خارجه آمریکا نیز اقلیم کردستان را به همکاری و اتحاد با دولت مرکزی عراق تشویق کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG