لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

یک دیدگاه در واشنگتن تایمز: یک کردستان مستقل


یک زن کرد که از جنگ در سوریه گریخته، در بیروت در جشن نوروز با پرچم کردستان.
یک زن کرد که از جنگ در سوریه گریخته، در بیروت در جشن نوروز با پرچم کردستان.

یک تحلیلگر در روزنامه واشنگتن تایمز نوشت، جمهوری اسلامی ایران در پی بر هم زدن امکان تشکیل یک کردستان مستقل در همسایگی است.

ریچل آوراهام در واشنگتن تایمز نوشت: آیا ایران در تلاش برای ایجاد یک هلال شیعی از خلیج فارس تا دریای مدیترانه سعی در تخریب امکان تاسیس یک کردستان مستقل در منطقه دارد؟ آیا ایران برای پیشبرد این هدف استراتژیک با سوریه همکاری می کند؟ یک منبع عراقی می گوید ایران با دامن زدن به یک جنگ داخلی میان گروه های کرد مخالف مسعود بارزانی در پی بر هم زدن امکان تشکیل یک کردستان مستقل در همسایگی است.

ایران برای این مهم از گروه هایی چون جنبش گوران و پ ک ک یا حزب کارگران کردستان استفاده می کند. این گروه ها مخالف برگزاری یک همه پرسی اعلام استقلال در اقلیم کردستان عراق هستند.

کارشناسان می گویند جمهوری اسلامی می کوشد در سوریه طوری عمل کند که اپوزیسیون بشار اسد چون تروریست ها جلوه کنند. حکومت های ایران، سوریه و عراق خواهان شکل گیری کردستان مستقل نیستند.

ایران از هر امکانی برای از بین بردن این هدف استفاده می کند، اما یک کردستان خود مختار می تواند به عنوان حائلی در برابر تخاصم ایران به کار گرفته شود.

یک کردستان مستقل همچنین می تواند حافظ هویت چند فرهنگی عراق باشد همانطور که آن ها آن را در نجات یزیدی ها یا مسیحیان از دست داعش نشان دادند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG