لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

کردستان عراق سرکنسول ایران را احضار کرد؛ واکنش به حمله به روستای مرزی


عکس- آرشیو
عکس- آرشیو

یک روز بعد از گزارش هایی درباره حمله نیروهای نظامی ایران به بخش هایی از مناطق اقلیم کردستان عراق در نزدیکی مرز با ایران، وزارت خارجه منطقه کردستان عراق سرکنسول ایران در اربیل را احضار کرد.

مقامات کردستان عراق اعلام کردند که در اعتراض به حمله ایران سر کنسول جمهوری اسلامی ایران را احضار کرده اند و خبرگزاری فارس در ایران نیز این خبر را تایید کرده است.

روز دوشنبه ۱۲ تیر، برخی رسانه های محلی اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که نیروهای نظامی ایران مناطقی در مرز عراق که تحت کنترل اقلیم کردستان است را گلوله باران کردند که یک زن نیز مجروح شده است.

تلویزیون کردی روداو اعلام کرد گلوله باران حدود پنج صبح در منطقه دامنه کوه هلگورد در نزدیکی شهر چومان بوده که یک روستای مرزی است.

به نظر می رسد هدف حمله نظامیان ایران، مخالفان مسلح جمهوری اسلامی در کردستان عراق باشند. در یک سال اخیر تنش بین گروه های کرد مسلح و مخالف جمهوری اسلامی افزایش یافته و حتی ابتدای هفته بین گروه کومله و نیروهای سپاه درگیری هایی گزارش شده بود. پیشتر نیز حزب دموکرات کردستان ایران که بیشتر در عراق مستقر است، اعلام کرده بود که مناطق عملیاتی خود را به خاک ایران گسترش می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG