لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

بعد از ایران، ترکیه هم با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد


بعد از مخالفت برخی مقام های ایران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز بر اهمیت وحدت و یکپارچگی کشور عراق تأکید کرد و گفت استقلال کردستان عراق نباید در همه‌پرسی به رأی گذاشته شود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۱۹ تیر ماه گفت اینکه عراق کشوری یکپارچه بماند از اهمیت فزاینده ای برخوردار است.

آقای اردوغان همچنین گفت طرح همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نباید انجام به پیش رود.

رجب طیب اردوغان که روز دوشنبه در یک کنفرانس نفت خام در استانبول، ترکیه، سخنرانی می کرد گفت «اهمیت تمامیت ارضی عراق روز به روز بیشتر می شود» و افزود عراق باید از برداشتن قدم های یکجانبه از قبیل برگزاری یک همه پرسی استقلال خودداری کند.

مقام های اقلیم کردستان در شمال عراق اعلام کرده اند که همه‌پرسی استقلال کردستان در تاریخ ۲۵ سپتامبر سال جاری برگزار خواهد شد.

واکنش آمریکا

مقام های دولت آمریکا پیشتر گفته بودند که از یک عراق متحد و دولت فدرالی کردستان در قالب عراق حمایت می کنند. با اینحال، در هفته های اخیر برخی رسانه ها در آمریکا به نقل از برخی قانونگذاران این همه پرسی را با اهمیت دانسته اند.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در بیانیه ای گفته بود که دولت خودمختار کردستان عراق را به همکاری و اتحاد با دولت مرکزی عراق تشویق می کند.

واکنش ایران

در خبری دیگر، ایران نیز برای باری دیگر از برگزاری یک همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

بنا به خبرگزاری‌های داخل ایران، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۲ خرداد در واکنش به تعیین تاریخ همه‌پرسی استقلال گفت «تمامیت ارضی عراق، قانون اساسی، و یک عراق با ثبات و دموکراتیک که همه اقوام بتوانند به صورت مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی کنند» مهم هستند.

به گفته آقای قاسمی، طرح اینگونه مسائل در مقطع کنونی کاری «نسنجیده» است و می تواند «آثار مخربی» داشته باشد.

رئیس جمهوری دولت اقلیم کرستان عراق هفته پیش به خبرگزاری رویترز گفت در حرکت به سوی یک کشور مستقل کرد «هیچ راه بازگشتی در کار نخواهد بود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG