لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

نخستین سفر رئیس جمهوری ترکیه به یونان بعد از از ۶۵ سال


رئیس‌جمهوری ترکیه برای اولین بار در ۶۵ سال اخیر برای سفری دو روزه وارد یونان شد. از زمان اختلافات دو کشور بر سر جزیره قبرس، این دو کشور سفرهای دیپلماتیک در این حد نداشته اند.

رجب طیب اردوغان در آتن مورد استقبال پروکوپیس پاولوپولوس رئیس‌جمهوری یونان قرار گرفت.

ترکیه و یونان در دهه‌های اخیر به دلیل برخی اختلافات عمده - از جمله مسائل حقوقی مربوط به دریای اژه و همچنین جزیره قبرس، که به دو قسمت ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم شده است - روابط نزدیکی نداشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بازدید از «تراکیه» در شمال یونان و دیدار با اقلیت مسلمانی که در آن منطقه ساکن هستند نیز در دستور کار سفر اواخر هفته آینده آقای اردوغان قرار دارد.

بیش از یک دهه پس از استقلال از بریتانیا، قبرس از سال ۱۹۷۴ و در پی هجوم ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌تبارهای آن کشور به دو بخش تقسیم شد، که یک سوم شمالی ترک‌نشین و دو سوم جنوبی یونانی‌نشین است.

دور جدید مذاکرات دو کشور، اواخر دی ماه سال گذشته در ژنو به میزبانی سازمان ملل متحد و با حضور مصطفی آکینچی رئیس جمهور بخش ترک نشین و نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین قبرس آغاز شد.

این مذاکرات اوایل تیر ماه امسال ادامه یافت، اما نتیجه محسوسی به دنبال نداشت.

موضوع برخورد با سیل پناهجویان و مهاجران غیرقانونی نیز از دیگر موضوعاتی است که مقام ارشد ترکیه و یونان - که در چند سال خیر بطور مستقیم با این موضوع درگیر هستند - قرار است درباره آن گفت‌وگو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG