لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

رئیس جمهوری ترکیه به یونان می‌رود؛ چرا سفر اردوغان به آتن مهم است


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و همسرش در حال خروج از هواپیما پس از ورود به واشنگتن پایتخت ایالات متحده آمریکا - بهار ۲۰۱۷
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و همسرش در حال خروج از هواپیما پس از ورود به واشنگتن پایتخت ایالات متحده آمریکا - بهار ۲۰۱۷

برخی منابع آگاه در یونان روز جمعه از سفر تاریخی رئیس جمهوری ترکیه به آتن و دیدار با مقام‌های ارشد آن کشور خبر دادند. در صورت تایید، این نخستین سفر یک رئیس جمهوری ترکیه به یونان در چند دهه اخیر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری یونانی، انتظار می‌رود رجب طیب اردوغان در روزهای ۷ و ۸ دسامبر (شانزدهم و هفدم آذر ماه) با رئیس جمهوری و نخست وزیر یونان درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کند.

ترکیه و یونان در دهه‌های اخیر به دلیل برخی اختلافات عمده - از جمله مسائل حقوقی مربوط به دریای اژه و همچنین جزیره قبرس، که به دو قسمت ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم شده است - روابط نزدیکی نداشته‌اند.

به گفته منابع خبرگزاری رویترز، که هویت آنها را فاش نکرده است، بازدید از «تراکیه» در شمال یونان و دیدار با اقلیت مسلمانی که در آن منطقه ساکن هستند نیز در دستور کار سفر اواخر هفته آینده آقای اردوغان قرار دارد.

بیش از یک دهه پس از استقلال از بریتانیا، قبرس از سال ۱۹۷۴ و در پی هجوم ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌تبارهای آن کشور به دو بخش تقسیم شد، که یک سوم شمالی ترک‌نشین و دو سوم جنوبی یونانی‌نشین است.

دور جدید مذاکرات دو کشور، اواخر دی ماه سال گذشته در ژنو به میزبانی سازمان ملل متحد و با حضور مصطفی آکینچی رئیس جمهور بخش ترک نشین و نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین قبرس آغاز شد.

این مذاکرات اوایل تیر ماه امسال ادامه یافت، اما نتیجه محسوسی به دنبال نداشت.

موضوع برخورد با سیل پناهجویان و مهاجران غیرقانونی نیز از دیگر موضوعاتی است که مقام ارشد ترکیه و یونان - که در چند سال خیر بطور مستقیم با این موضوع درگیر هستند - قرار است درباره آن گفت‌وگو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG