لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

پرزیدنت ترامپ پس از دیدار با سیپراس: یونان «شریک قابل اعتماد» آمریکاست


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان در کاخ سفید - ۲۵ مهر ۱۳۹۶
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان در کاخ سفید - ۲۵ مهر ۱۳۹۶

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت‌وگوهای روز سه شنبه خود با نخست وزیر یونان در کاخ سفید را «مفید» خواند و از تلاش دولت آلکسیس سیپراس برای اعمال اصلاحات اقتصادی در آن کشور بحران‌زده در جنوب اروپا حمایت کرد.

پرزیدنت ترامپ در یک نشست خبری مشترک، با اشاره به اقدامات دولت یونان برای خروج از بحران اقتصادی کنونی و اهمیتن ثبات در آن کشور گفت، واشنگتن از برنامه اصلاحات اقتصادی «مسئولانه» برای کاهش بدهی‌ها حمایت می‌کند.

وی همچنین یونان را از شرکای «قابل اعتماد» ایالات متحده خواند و گفت آن کشور از معدود اعضای ناتو است که دست کم دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را – در چارچوب این پیمان نظامی – صرف هزینه‌های دفاعی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در ادامه بر اهمیت نقش یونان در تامین امنیت انرژی متحدان آمریکا در اروپا تاکید و از اقدامات این عضو اتحادیه اروپا در این زمینه، از جمله امکان صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا به کشورهای اروپایی، قدردانی کرد.

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان نیز روابط دوستانه بین دو کشور را بسیار مستحکم و نیرومند توصیف کرد و گفت این روابط بر اساس اصول مشترک دموکراتیک و ارزش‌هایی که دو کشور آنها را محترم می‌شمارند، بنا شده است.

وی با تشریح مختصر استراتژی دولت خود برای اعمال اصلاحات اقتصادی و خروج از بحران اقتصادی که چند سال است گریبان آن کشور را گرفته گفت، ایجاد محیط مناسب برای جذب سرمایه های خارجی را از محورهای کلیدی آن برشمرد.

آقای سیپراس ضمن تقدیر از اقدامات واشنگتن برای کمک به یونان برای خروج از بحران، خطاب به سرمایه گذاران آمریکایی گفت، «جذابیت یونان تنها در زمینه گردشگری نیست، بلکه یونان برای سرمایه گذاری نیز جذاب است.»

وی، که سخنانش بطور همزمان از یونانی به انگلیسی ترجمه می شد، در پاسخ به پرسشی درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا گفت، به رغم برخی نگرانی‌ها از دخالت‌های ترکیه در منطقه، ما از روند پیوستن آن به اتحادیه اروپا حمایت می‌کنیم.

ترکیه و یونان دهه هاست بر سر قبرس با یکدیگر اختلاف دارند. بخشی از این جزیره شرق مدیترانه در کنترل یونان است و بخش دیگر آن در کنترل ترکیه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG