لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

وزیران خارجه بریتانیا، یونان و ترکیه به مذاکرات وحدت قبرس در ژنو پیوستند


نشست وزیران خارجه کشورهای اروپایی در شهر ژنو سوئیس برای وحدت و یکپارچگی دوباره قبرس - ۲۳ دی ۱۳۹۵
نشست وزیران خارجه کشورهای اروپایی در شهر ژنو سوئیس برای وحدت و یکپارچگی دوباره قبرس - ۲۳ دی ۱۳۹۵

وزیران خارجه بریتانیا، یونان و ترکیه روز پنجشنبه برای شرکت در گفت‌وگوهای وحدت قبرس به میزبانی سازمان ملل متحد با هدف پایان دادن به اختلاف دیرینه ترکیه و یونان در این جزیره شرق مدیترانه و یکپارچگی دوباره آن، وارد ژنو شدند.

پیوستن بوریس جانسون از بریتانیا، نیکوس کوتزیاس از یونان و مولود چاووش اغلو از ترکیه به این مذاکرات، به معنای رسیدن تلاش‌های دیپلماتیک به بالاترین سطح خود برای رفع ملاحظات امنیتی دو طرف و برقراری وحدت دوباره در قبرس است.

امنیت مقوله‌ای کلیدی در هر توافق احتمالی برای پایان دادن به اختلاف ۴۳ ساله ترکیه و یونان خواهد بود، که هم برای یونانی‌تبارها و هم برای ترک‌تبارهای قبرس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وزیران خارجه بریتانیا، یونان و ترکیه امیدوارند این دور از مذاکرات راه را برای گفت‌وگوها در سطح بالاتر میان نخست وزیران سه کشور هموار کند.

این مذاکرات از روز دوشنبه در شهر ژنو سوئیس، به میزبانی اسپن بارت ایده مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد آغاز شد و مصطفی آکینچی رئیس جمهور بخش ترک نشین و نیکوس آناستاسیادیس رهبر بخش یونانی نشین قبرس نیز در آن حضور دارند.

بیش از یک دهه پس از استقلال از بریتانیا، قبرس از سال ۱۹۷۴ میلادی و در پی هجوم ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌تبارهای آن کشور به دو بخش تقسیم شد، که یک سوم در شمال ترک نشین و دو سوم در جنوب یونانی‌نشین است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG