لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

یک ماه از کودتای نافرجام ترکیه گذشت، تعداد اخراج و تعلیق به ۸۱ هزار نفر رسید


بخشی از اخراج و تعلیق شدگان از نیروهای نظامی یا دستگاه قضایی هستند که به طور سنتی علیه اردوغان به شمار می روند.
بخشی از اخراج و تعلیق شدگان از نیروهای نظامی یا دستگاه قضایی هستند که به طور سنتی علیه اردوغان به شمار می روند.

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد تاکنون بیش از ۸۱ هزار نفر در پی کودتای نافرجام در این کشور، به دلیل اتهام ارتباط با فتح الله گولن رهبر مخالفان، اخراج و یا از کار تعلیق شده‌اند.

بنعلی ایلدریم اعلام کرد در مجموع ۷۶ هزار و ۵۹۷ نفر از کار تعلیق و حدود چهار هزار و۸۹۷ نفر در پی تلاش برای کودتا در ترکیه اخراج شده‌اند.

نخست وزیر ترکیه گفت بیش از ۳۰ هزار از کارکنان نظامی، قضات و کارکنان دولتی هستند.

این برخوردها بعد از کودتای ناکام ۲۵ تیرماه در ترکیه روی می دهد. کودتای جمعی از نظامیان رده میانی بعد از ساعاتی شکست خورد و از آن زمان رجب طیب اردوغان برخورد با منتقدان و مخالفان خود را شدت بخشید.

ارتش سکولار و قضات دادگستری دو گروه از منتقدان و مخالفان اردوغان در سالهای گذشته بوده اند.

آنکارا از زمان شکست این کودتا، فتح الله گولن، شخصیت مذهبی مخالفت دولت که مقیم امریکاست را به طراحی این کودتای متهم کرد. آقای گولن که در سالهای نه چندان دور، همراه اردوغان و طیف اسلام گرایان اطراف او بود از چند سال پیش منتقد سیاست های اردوغان است. با اینحال او هرگونه نقش در کودتای ترکیه را رد می کند.

برخی فعالان ترکیه می گوید بعد از شکست کودتا اردوغان سعی در حذف همه منتقدان و مخالفان خود دارد. روند برخورد ها و اخراج ها با واکنش هایی روبرو شده است.

نخست وزیر ترکیه می گوید مقام‌های دولتی برای جدا کردن افرادی که مستقیم در این کودتا مشارکت داشته‌اند و آن‌هایی که ناخواسته در این ناآرامی گرفتار شده‌اند، در تلاش هستند.

ایلدریم گفت: شناسایی مشکلاتی داریم. باید میان آن دسته از افرادی که داوطلبانه و عامدانه در این سازمان مشارکت داشته‌اند و افرادی که اتفاقی با آن‌ها ارتباط داشته‌اند، تفاوت قائل شویم.

XS
SM
MD
LG