لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

ادامه پاکسازی‌ها در ترکیه: ۲۷ هزار نفر در حوزه آموزش برکنار شدند


با وجود گذشت کمتر از یک ماه از کودتای نافرجام در ترکیه و دستگیری‌ها و برکناری‌های گسترده پس از آن، وزیر آموزش و پرورش ترکیه روز پنجشنبه از برکناری بیش از ۲۷ هزار نفر از نظام آموزشی آن کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عصمت ییلماز در نشست خبری که از تلویزیون‌های ترکیه پخش شد، گفت "مجوز فعالیت ۲۷ هزار و ۴۲۴ نفر از کارکنان مؤسسات آموزشی که در ساختار موازی با نظام رسمی کشور فعال بودند، لغو شده است."

وی در ادامه تاکید کرد که این افراد اجازه نخواهند داشت در هیچ نهاد یا مؤسسه آموزشی دولتی یا خصوصی دیگری کار کنند.

مقام‌های دولت ترکیه از شبکه حامیان فتح اﻟله گولن، روحانی پرنفوذ ساکن آمریکا که به دست داشتن در کودتا متهم شده است، با عبارت "ساختار موازی" یاد می‌کنند.

آقای گولن هرگونه نقشی در کودتای نافرجام ۲۵ تیر ماه در ترکیه را رد کرده است؛ با این حال رجب طیب اردوغان از واشنگتن خواسته است او، که زمانی متحد اردوغان بود، را به آنکارا تحویل دهد.

ایالات متحده، که از دستگیری‌های گسترده هفته‌های اخیر در ترکیه ابراز نگرانی کرده، هنوز به این درخواست دولت ترکیه پاسخ مثبت نداده و می‌گوید در حال بررسی مدارک ارسالی آنکارا در این زمینه است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از یک مقام ارشد دولتی، مجموع موارد بازداشت از ابتدا تاکنون را ۳۵ هزار و ۲۲ نفر اعلام کرد، که بیشتر آنها آزاد شده‌اند و ۵ هزار و ۶۸۵ نفر هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG