لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

چالش جدید دولت ترکیه: کمبود پرسنل نظامی


رجب طیب اردوغان در دیدار از نیروهای ویژه پلیس در آنکارا
رجب طیب اردوغان در دیدار از نیروهای ویژه پلیس در آنکارا

پاکسازی گسترده ای که در پی کودتای نافرجام در ترکیه انجام گرفته و هنوز هم ادامه دارد، موجب کمبودهای شدید پرسنلی در ارتش شده و این کمبودها به ویژه از نظر تعداد خلبانهای جنگنده های نظامی بیشتر به چشم می خورد تا آنجا که دولت ترکیه قصد دارد طی فرمان و مقرراتی کمبودها را جبران کند.

در پی کودتای نافرجام ترکیه و پاکسازی صدها نفر از نیروهای مسلح، دولت این کشور قصد دارد با صدور فرمانی کمبود پرسنل نظامی، به ویژه نیروی هوایی را جبران کند.

فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه ضمن تأکید بر اینکه مقرراتی تعیین و دستور رفع کمبودها به زودی صادر خواهد شد گفت نقش کشورش در نبرد با داعش بی وقفه ادامه خواهد داشت.
آقای ایشیک گفت: " ترکیه به مبارزه خود با داعش ادامه خواهد داد زیرا داعش، بیش از آنکه تهدیدی علیه آمریکا و روسیه باشد، تهدید بزرگی علیه خود ما است. خواست واقعی ما از بین بردن این تهدید است؛ بنابراین همکاری ترکیه با ائتلاف به رهبری آمریکا بدون وقفه ادامه خواهد یافت. البته رفع تنش با روسیه نیز به این فرایند کمک خواهد کرد."

وی گفت در پاکسازی پس از کودتای نافرجام، ۲۶۵ خلبان و بیش از سه هزار نظامی، شامل ۱۵۱ ژنرال نیروی زمینی و دریایی از ارتش اخراج شده اند، و ۱۶۲ سرباز و سه وابسته نظامی از کشور گریخته اند و اقدامات قانونی برای محاکمه بازداشت شدگان و دستگیری فراریان در جریان است.
بنابراین صدور فرمان برای تأمین کمبودهای نظامی ضروری است و به زودی این فرمان صادر خواهد شد.
وزیر دفاع ترکیه در اشاره به عکس العمل کشورهای عضو ناتو لحن انتقادی دارد و می گوید: "اعلامیه های کشورهای عضو ناتو مردم ما را جدا مأیوس کرده ، و این یأس به خشم تبدیل شده است؛ و این مشکل واقعی است. کشورهای عضو ناتو جملاتی مثل "ما با کودتا مخالفیم" می گویند، ولی طوری رفتار می کنند که انگار از منافع کودتاگران دفاع می کنند؛ و این غیر قابل قبول است. این طرز رفتار نادرست است ما از کشورهای ناتو انتظار داریم که روش انتقاد از خود را در پیش بگیرند."

ایالات متحده آمریکا از پایگاه هوایی اینجیرلیک در جنوب ترکیه برای حملات خود علیه داعش استفاده می کند؛ و از این امر نگران است که پاکسازی گسترده دولت ترکیه ممکن است بر ثبات ترکیه اثر منفی بگذارد.

XS
SM
MD
LG