لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

ترکیه می گوید بر سر استرداد گولن با واشنگتن مصالحه نمی کند


بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز شنبه گفت کشورش بر سر استرداد فتح الله گولن با آمریکا مصالحه نمی کند. او هشدار داد خودداری آمریکا از استرداد او منجر به بروز احساسات ضدآمریکایی خواهد شد.

اظهارات ییلدیریم که در جمع خبرنگاران محلی ایراد شد، تازه ترین موضع گیری ترکیه در قبال متحد عمده اش آمریکا است. روابط دو طرف بر سر همین مسئله، پس از کودتای نافرجام نیمه ژوئیه در ترکیه به سردی گراییده است.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار با رهبران ترکیه قرار است روز ۲۴ اوت به این کشور سفر کند.

کاخ سفید روز شنبه ضمن اعلام این خبر گفت که این اولین سفر یک رهبر غربی به ترکیه از کودتای نافرجام نیمه ژوئیه به شمار می رود.

به گزارش آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه مقامات ترکیه تقاضای رسمی از آمریکا برای بازداشت گولن بر سر نقش او در کودتا را آماده کرده اند.

پیشتر در این هفته مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که آنکارا درباره استرداد گولن از آمریکا چراغ سبز دریافت کرده است.

اما بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که دیدار بایدن بحث درباره این مسئله را باز نمی کند.

شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از ییلدیریم گفت: "بهبود روابط ما با آمریکا به استرداد گولن و غیرقابل مذاکره بودن این مسئله بستگی دارد."

آنکارا می گوید تشکیلات فتح الله گولن مسئول کودتای اخیر در ترکیه بود. گولن که در تبعیدی خودخواسته در آمرکیا به سر می برد این اتهام را رد می کند.

واشنگتن می گوید برای بررسی چنین تقاضایی باید شواهد و مدارک کافی موجود باشد.

XS
SM
MD
LG