لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

ترکیه با احضار سفیر آمریکا از روابط واشنگتن و کردهای سوریه ابراز نارضایتی کرد


عکس آرشیوی از احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه
عکس آرشیوی از احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که آنکارا با احضار سفیر ایالات متحده، از توسعه روابط واشنگتن و کردهای سوریه و نحوه ارسال سلاح‌ برای آنها ابراز نارضایتی کرده است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، اعتراض ترکیه در حالی مطرح می‌شود که اخیرا درخواست‌هایی برای همکاری نزدیک‌تر آمریکا با نیروهای کرد سوریه برای مقابله با پیکارجویان داعش مطرح شده است.

شبکه خبری سی.ان.ان روز دوشنبه گزارش داد که ارتش آمریکا ۵۰ تن مهمات به گروه های شورشی در شمال سوریه تحویل داده است.

احمد داوود اغلو که این اظهارات را در یک نشست خبری بیان کرد، همچنین گفت که در مورد حمایت روسیه از یگان‌های مدافع خلق – شاخه نظامی حزب دموکراتیک کردستان سوریه – هشدار داده است.

مقام‌های ترکیه می‌گویند نیروهای کرد در سوریه با اعضای حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک، که خواستار ایجاد یک منطقه خودمختار در ترکیه هستند، در ارتباط هستند.

داوود اغلو در ادامه اظهارات خود در نشست خبری روز چهارشنبه در استانبول تاکید کرد که آنکارا "هیچ گونه همکاری با سازمان‌هایی که اعلان جنگ علیه ترکیه کرده‌اند را نمی‌پذیرد."

به دنبال انتشار گزارش‌هایی از اقدام ارتش آمریکا در هفته جاری برای ارسال سلاح و مهمات از طریق هوا برای گروه‌های شورشی سوری به منظور تقویت آنها در جنگ با داعش، تنش میان آنکارا و واشنگتن افزایش یافته است.

ترکیه می گوید با این کار، احتمال دارد شورشیان کرد ترکیه به سلاح هایی که آمریکا برای کردهای سوریه ارسال می کند، دسترسی پیدا کنند.

روز سه شنبه، دو مقام ارشد ترکیه گفتند که آنکارا به ایالات متحده و روسیه هشدار داده است که پیشروی نیروهای شبه نظامی کرد در شمال غرب سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه را تحمل نخواهد کرد.

آنکارا از این نگرانی دارد که پیشروی‌های گروه‌های شبه نظامیان کرد در مناطق کردنشین سوریه، در امتداد مرز ۹۰۰ کیلومتری با ترکیه، موجب تقویت جدایی طلبان کرد در ترکیه شود.

XS
SM
MD
LG