لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

روسیه به پیشنهاد آمریکا برای هماهنگی هوایی در سوریه پاسخ داد


مقامات وزارت دفاع آمریکا می گویند رهبران روسیه به طرح پیشنهادی آمریکا برای تامین امنیت پروازهای نظامی در آسمان سوریه،که صحنه پرواز جنگنده های ائتلاف و ارتش روسیه است ، پاسخ داده است. با این حال وزیر دفاع آمریکا تاکید کرده است گفتگوها تنها به مسائل فنی در ارتباط با امنیت پروازها محدود خواهد بود.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه ۱۰ اکتبر گفت که تا زمانی که روسیه به هدف های دیگری غیر از داعش حمله می کند، امکان همکاری گسترده تر بین دو کشور وجود نخواهد داشت.

روسیه به پیشنهاد آمریکا برای تامین امنیت پرواز در سوریه پاسخ داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

پیشتر در روز جمعه، پیتر کوک سخنگوی پنتاگون گفته بود که دور دوم مذاکرات بین آمریکا و روسیه در موردطرح پیشنهادی واشنگتن برای تامین امنیت پروازهای نظامی بر فراز آسمان سوریه به زودی برگزار می شود.

پیشنهاد بر فراهم آوردن راه هایی جهت پرهیز از تصادم جنگنده های روسیه با جنگنده های ائتلاف بین المللی یا بروز هرگونه سوءتفاهم و مشکلات دیگر استوار است.

روسیه در حالی به پیشنهاد آمریکا واکنش نشان می دهد که بروز چند واقعه در آسمان منطقه به نگرانی از احتمال تصادم بین هواپیماهای جنگنده دو طرف، دامن زده است.

چند روز پیش، هواپیماهای نظامی روسیه وارد آسمان ترکیه شدند که اعتراض آنکارا را به دنبال داشت. ناتو نیز هشدار داد ائتلاف بین المللی برای دفاع از اعضای خود آماده است. یک جنگنده روسیه همچنین به چند کیلومتری یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا نزدیک شد.

اشتون کارتر همچنین گفت که بررسی ها نشان می دهد نتایج برنامه آموزش و تجهیز مخالفان در سوریه ، رضایت بخش نبوده است و باید در آن بازنگری شود . او گفت "من از اقدامات اولیه راضی نبودم و از این رو راه های مختلف را برای دست یابی به همان اهداف راهبردی بررسی می کنیم."

مقامات نظامی آمریکا پیشتر تایید کرده بودند که یک گروه از شورشیان سوری آموزش دیده توسط آمریکا، بخشی از سلاح ها و تجهیزات خود را تحویل یک گروه وابسته به القاعده داده اند.

برنامه آموزش نظامی مخالفان دولت بشار اسد با انتقاد اعضای کنگره آمریکا مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG