لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

ترکیه: داعش متهم بمب گذاری ها در آنکارا است


احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت "دولت اسلامی" متهم اصلی بمب گذاری های مرگبار در راهپیمایی صلح در روز شنبه گذشته است.

انفجارهای بامداد شنبه ۱۸ مهر، در آستانه یک راهپیمایی بزرگ در پایتخت ترکیه رخ داد و تعداد کشته ها تاکنون به ۹۷ نفر رسیده است.

قرار بود شرکت کنندگان در راهپیمایی خواستار پایان نبرد میان نیروهای امنیتی ترکیه و گروه غیرقانونی حزب کارگران کردستان یا "پ‌ک‌ک" شوند. برگزار کنندگان راهپیمایی عمدتا گروه های حامی کردها و کارگران بودند.

روز دوشنبه، همسر یکی از کشته شده ها در بمب گذاری روز شنبه و پسرش در محل بمب گذاری حاضر شدند
روز دوشنبه، همسر یکی از کشته شده ها در بمب گذاری روز شنبه و پسرش در محل بمب گذاری حاضر شدند

به گزارش رویترز، مقامات تحقیقات خود درباره بمب گذاری را روی گروه داعش متمرکز کرده اند. آنها همچنین به تعیین هویت یکی از متهمان نزدیک شده اند. پیشتر نخست وزیر ترکیه گفته بود داعش، یک گروه چپگرای تندرو و یا حزب کارگران کردستان ترکیه از متهمان اصلی بمب گذاری هستند.

آقای داوود اوغلو روز دوشنبه طی سخنانی که از تلویزیوی ان.تی.وی ترکیه به صورت زنده پخش شد، گفت هدف بمب گذاری روز شنبه تلاش برای تاثیر گذاشتن بر نتیجه انتخابات پارلمانی اول ماه نوامبر بوده است و اگر قصور امنیتی در بمب گذاری تاثیر گذار بوده باشد، اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

او گفت: "قطعا حمله، یک بمب گذاری انتحاری بوده است و آزمایش های دی.ان.ای در حال انجام است."

نخست وزیر ترکیه گفت: "مشخص شده است که چگونه بمب گذاران به آنجا رسیدند. ما به پیدا کردن اسم [یکی از متهمان] نزدیک شده ایم، که به یک گروه اشاره دارد."

ترکیه سوگوار قربانیان خشونت؛ داعش متهم ردیف اول بمبگذاری است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

حمله روز شنبه که حدود ۲۵۰ زخمی برجای گذاشت، بدترین حمله در نوع خود در ترکیه بود.

دو منبع ارشد امنیتی روز یکشنبه به رویترز گفتند که نشانه های اولیه حاکی از آن است که بمب گذاری ها کار گروه داعش بوده است و حملات شبیه به یک بمب گذاری انتحاری در شهر سوروچ نزدیک مرز سوریه در ماه ژوئیه بوده. آن حمله نیز به اسلامگرایان رادیکال افراطی نسبت داده شد.

اعتراضها

روز یکشنبه معترضان در آنکارا یاد قربانیان بمب گذاری را گرامی داشتند و با پلیس ترکیه درگیر شدند.

صدها معترض در حالیکه شعارهای ضد دولتی سر داده بودند، در مقابل یکی از مساجد استانبول برای تشیع جنازه تعدادی از قربانیان جمع شدند.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها در این تجمع حضور داشت. حزب او در مقابل حزب دولت ترکیه است . آقای دمیرتاش می گوید هدف بمب گذاری روز شنبه بوده است.
پلیس ضد شورش ترکیه با آب و ماشین های مجهز نظامی در مقابل معترضان صف بندی کرد.

معترضان درحالی که فریاد می زدند، "سارق، قاتل، اردوغان"، پرچم های حزب دموکراتیک خلق را تکان می دادند.

چندین اتحادیه کارگری برای این اعتراضات فراخوان داده بودند.

XS
SM
MD
LG