لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

ترکیه به روسیه و آمریکا هشدار داد از کردهای سوریه حمایت نکنند


دو مقام ارشد ترکیه می گویند آنکارا به آمریکا و روسیه هشدار داده که پیشرفت نیروهای شبه نظامی کرد در شمال غرب سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه را تحمل نمی کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از این مقامات از احتمال عبور شبه نظامیان کرد از رود فرات برای گسترش تسلط خود در امتداد مرزهای ترکیه از کردستان عراق تا سواحل مدیترانه خبر داد و گفت "این برای ما روشن و واضح است، و درباره آن شوخی نداریم."

ترکیه نگران است که پیشرفت شبه نظامیان کرد در مناطق کردنشین سوریه در امتداد مرز ۹۰۰ کیلومتری با ترکیه تحرکات جدایی طلبان کرد در ترکیه را برانگیزد. واشنگتن از شبه نظامیان کرد حزب اتحاد دموکراتیک در سوریه و مبارزه آنها علیه گروه داعش حمایت می کند.

یکی از دو مقام ارشد ترک به رویترز گفت "حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، هر چه بیشتر به آمریکا و روسیه نزدیک می‌شود. ما آن را یک گروه تروریستی می دانیم و مایلیم همه کشورها عواقب همکاری خود با این گروه را در نظر بگیرند."

ترکیه مشکوک است که روسیه ضمن انجام حملات هوایی در سوریه، در عین حال از حزب اتحاد دمکراتیک و شاخه نظامی آن حمایت کند.

این مقام ترک با بیان این که "حزب اتحاد دموکراتیک در سایه حمایت روسیه، در تلاش برای تصرف اراضی غرب فرات است،" تاکید کرد که "ما هرگز چنین چیزی را نمی پذیریم."

XS
SM
MD
LG