لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

تقاضای کتبی ترکیه از آمریکا برای دستگیری گولن


فتح الله گولن
فتح الله گولن

رسانه های ملی ترکیه روز سه شنبه گفتند دولت این کشور برای اولین بار رسما از آمریکا تقاضا کرد تا فتح اﻟله گولن را دستگیر کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بارها فتح اﻟله گولن را متهم کرده است به طراحی کودتای نافرجام ۲۵ تیر که ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت.

بنا به گزارش های منتشر شده در رسانه های ترکیه، در تقاضای کتبی ترکیه از آمریکا گولن متهم شده است به "فرماندهی" کودتای نافرجام ترکیه. مقامات ترکیه هفته هاست که به صورت غیررسمی خواستار استرداد فتح اﻟله گولن از آمریکا شده اند.

کودتای نافرجام ترکیه
کودتای نافرجام ترکیه

فتح اﻟله گولن، ۷۵ ساله، که از سال ۱۹۹۹ در تبعید خودخواسته در آمریکا بسر می برد، هرگونه نقشی را در کودتای ترکیه تکذیب کرده است.

دولت رجب طیب اردوغان در کنار تقاضای استرداد گولن، دو ماه گذشته را صرف سرکوب شدید عاملان مرتبط با کودتا کرده است؛ سرکوبی که تا کنون منجر به برکناری هشتاد هزار کارمند دولتی مظنون به همکاری با گولن شده است.

پرزیدنت اوباما هفته گذشته در نشست گروه ۲۰ به آقای اردوغان گفت دولت آمریکا حاضر به هرگونه همکاری لازم با ترکیه برای تحقیقات بیشتر درباره کودتا و برقراری عدالت در مورد عاملان آن است. با این حال مقامات آمریکا گفته اند که هر تقاضا برای استرداد باید در دادگاه های آمریکا بررسی و تأیید شود.

XS
SM
MD
LG