لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

فتح الله گولن: یک کمیسیون بین المللی درباره کودتای ترکیه تحقیق کند


فتح الله گولن چهره شاخص اپوزیسیون ترکیه
فتح الله گولن چهره شاخص اپوزیسیون ترکیه

فتح الله گولن چهره شاخص اپوزیسیون ترکیه در مطلبی که در نشریه هافینگتون پست و پیشتر در روزنامه لوموند فرانسه منتشر شده، به کودتای نظامی اخیر در ترکیه اشاره می کند و می نویسد آن شب در نیمه ژوئیه ترکیه تراژدی فاجعه باری را از سرگذراند.

او می نویسد اقشار مردم ترکیه که گمان می کردند دوره کودتای نظامی به سررسیده علیه کودتا و در حمایت از دموکراسی همبستگی نشان دادند. وقتی کودتا در جریان بود من شدیدا آن را محکوم کردم.

۲۰ دقیقه پس از انتشار خبر کودتا و قبل از آن که عاملان واقعی آن شناخته شوند، رئیس جمهور اردوغان با قاطعیت و بدون استناد به جزئیات و انگیزه کودتاچیان مرا مسئول دانست. گولن می نویسد که اتهام دخالت در کودتا را یکسره رد می کند.

گولن می نویسد که ۱۷ سال است در شهری کوچک در آمریکا در تبعیدی خودخواسته است و تصور این که از شش هزار مایل آن طرف تر در کشوری که هشتمین ارتش بزرگ جهان را دارد کودتا کرده باشد، بی اساس و غلط است.

این چهره شناخته شده اپوزیسیون ترکیه می گوید اگر در بین کودتاچیان کسی خود را با جنبش خدمت - جنبش تحت رهبری خودش- نزدیک می داند، با اقدام علیه کشور و مردمش مرتکب خیانت شده است و ارزش هایی را که او در زندگی گرامی داشته، نقض کرده است.

این روحانی مسلمان می گوید اگر افرادی به نام جنبش خدمت دست به کودتا زده اند، تمام جنبش را نباید زیر سوال برد. او می گوید مسئولان کودتا باید محاکمه و مجازات شوند و از آنجا که نظام قضایی ترکیه از سال ۲۰۱۴ به بعد سیاسی شده و احتمال محاکمه عادلانه این افراد بسیار اندک است، لازم است که یک کمیسیون بین المللی برای تحقیق درباره کودتا تشکیل شود.

گولن می گوید کودتای ترکیه یک اقدام ضد دموکراتیک علیه دولت منتخب بود اما شکست کودتا به معنای پیروزی دموکراسی نیست.

XS
SM
MD
LG