لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

اوباما: آمریکا به اجرای عدالت در مورد عاملان کودتای ترکیه متعهد است


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اطمینان داد که واشنگتن به سپردن عاملان کودتای نافرجام علیه دولت ترکیه به دست عدالت متعهد است. اوباما در این سخنان به درخواست آنکارا برای استرداد فتح الله گولن، روحانی ترکیه که در آمریکا به سر می برد، اشاره نکرد.

اوباما که در حاشیه نشست جی-۲۰ در شهر هانگزوی چین با رئیس جمهوری ترکیه ملاقات کرد به او گفت: "عدالت حتما در مورد عاملان این فعالیت ها اجرا می شود."

ترکیه فتح الله گولن، مخالف ۷۵ ساله رجب طیب اردوغان را که در تبعید خودخواسته در ایالت پنسیلوانیا به سر می برد، منشاء و مغز متفکر کودتای نیمه ژوئیه می داند، هرچند گولن این اتهام را رد کرده است.

مقامات ترکیه از آمریکا خواسته اند تا گولن را به آنکارا تحویل دهد اما مقامات آمریکایی می گویند آنکارا هنوز شواهد لازم درباره ارتباط گولن با کودتا را ارائه نداده است. واشنگتن می گوید استرداد او مستلزم تایید شدن مسئله در نظام قضایی آمریکا است.

این اولین دیدار رو در روی اوباما با اردوغان پس از کودتای ترکیه است. ترکیه مسئولان کشورهای غربی را به کوتاهی در سفر به ترکیه پس از ناآرامی های کودتا متهم کرده است.

ترکیه و آمریکا دو عضو عمده ناتو، غیر از مسئله استرداد گولن درباره سوریه نیز اختلاف دارند. آمریکا از کردهای سوری که علیه نیروهای بشار اسد مبارزه می کنند حمایت می کند در حالی که ترکیه علیه کردهای سوریه می جنگد و آنها را به همدستی با گروه شورشی حزب کارگران کردستان پ.ک.ک متهم می کند.

XS
SM
MD
LG