لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

زمینه‌سازی برای تشدید سانسور رسانه‌های ترکیه؛ اردوغان: محافظت از «فرهنگ ملی» ما ضروری است


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه - آرشیو
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه - آرشیو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه رسانه‌های کشورش را تهدید کرد اگر مطالبی که به ارزش‌های اصلی کشور لطمه می‌زند منتشر کند، علیه آنها اقدام می‌کند. رویترز می‌نویسد که این سخنان اردوغان ممکن است مقدمه‌ای برای سانسور بیشتر رسانه‌های ترکیه باشد.

اردوغان در اطلاعیه‌ای که در روزنامه رسمی منتشر شد، گفت که اقدامات لازم برای محافظت از «فرهنگ ملی» ترکیه و جلوگیری از تأثیر نامطلوب بر رشد کودکان این کشور در نتیجه قرار گرفتن در معرض محتوای مضر در تمام رسانه‌های نوشتاری، شنیداری و دیداری، ضروری است.

اردوغان مشخص نکرد که منظورش چه نوع محتوایی است، اما گفت که اقدامات قانونی علیه «فعالیت‌های آشکار یا پنهان، از طریق رسانه‌ها با هدف تضعیف ارزش‌های ملی و اخلاقی ما و برهم زدن ساختار خانوادگی و اجتماعی ما انجام خواهد شد.»

اردوغان نزدیک به ۲۰ سال است که در قدرت است و بارها از تولیدات رسانه‌‌ای که با ارزش های محافظه‌کارانه اسلامی و مورد تایید حزب عدالت و توسعه مغایرت داشته باشد، انتقاد کرده است.

ترکیه در سال‌های اخیر به سمت افزایش نظارت بر رسانه‌ها حرکت کرده است، به طوری که حدود ۹۰ درصد از رسانه‌های اصلی اکنون در اختیار دولت ترکیه و یا نزدیک به دولت این کشور است.

متحدان غربی و منتقدان ترکیه گفته‌اند اردوغان از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ برای سرکوب مخالفان و از کاهش حقوق اجتماعی و بردباری، استفاده کرده است.

ترکیه بارها با منتقدان به سیاست‌های دولت و یا حتی با فعالان شبکه‌های اجتماعی از جمله یک پناهجوی سوری که ویدیوی طنزی درباره موز و شرایط شهروندان سوری در ترکیه تهیه کرده بود، برخورد کرده است.

XS
SM
MD
LG