لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

دادگاهی در ترکیه روزنامه نگار مشهور این کشور را به اتهامات امنیتی محکوم کرد


جان دوندار، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت
جان دوندار، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک دادگاه در ترکیه جان دوندار، روزنامه نگار، را به اتهامات مرتبط با جاسوسی و ترور در یک گزارش خبری محکوم کرد.

دادگاهی در استانبول چهارشنبه، آقای دوندار را برای «دستیابی به اسناد سری برای جاسوسی» و «کمک آگاهانه به یک سازمان تروریستی بدون عضویت در آن» در مجموع به ۲۷.۵ سال زندان محکوم کرد. وکلای دوندار به نشانه اعتراض در این جلسه شرکت نکردند و گفتند روند دادرسی ناقض مقررات انصاف و بی طرفی قضایی بوده است.

دوندار، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت، برای انتشار گزارشی در سال ۲۰۱۵ که سرویس اطلاعات ترکیه را به ارسال غیرقانونی تسلیحات به سوریه متهم می کرد تحت محاکمه بود. دوندار سال ۲۰۱۶ به آلمان گریخت و دادگاه به طور غیابی برگزار شد.

در آن گزارش، ویدیویی مربوط به سال ۲۰۱۴ وجود داشت که مردان در اونیفورم پلیس و لباس شخصی را در حال باز کردن جعبه هایی نشان می داد. در تصاویر دیگری کامیون پر از خمپاره بود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از انتشار این خبر به خشم آمده و گفته بود کامیون ها برای گروه های ترکمن در سوریه بسته های امداد می بردند.

دوندار به کمک به شبکه فتح الله گولن متهم است که آنکارا می گوید پشت کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ بود. دارایی های دوندار در ترکیه در شرف توقیف است.

«گزارشگران بدون مرز» ترکیه را در شاخص آزادی رسانه در سال ۲۰۲۰ در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۵۴ گذاشته است.

XS
SM
MD
LG