لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

پیام رئیس هیات مدیره رسانه‌های دولت آمریکا برای روز آزادی مطبوعات: به خبررسانی آزاد پایبندیم


جان لنسینگ، رئیس هیات مدیره رسانه‌های دولت ایالات متحده آمریکا است.
جان لنسینگ، رئیس هیات مدیره رسانه‌های دولت ایالات متحده آمریکا است.

جان لنسینگ، رئیس هیات مدیره رسانه‌های دولت ایالات متحده که صدای آمریکا از قدیمی ترین زیر مجموعه های آن است، بر این باور است که صرفا در صورت وجود رسانه های آزاد، انسان می تواند ادعا کند که در آزادی به سر می برد.

آقای لنسینگ در بیانیه ای که به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات منتشر کرد، تاکید کرد: رسانه های زیر مجموعه هیات مدیره رسانه‌های دولت آمریکا در دنیایی که هر روز شاهد از اعمال محدودیت بیشتر صدای های مستقل است، همچنان به منشور خود که همان خبررسانی آزاد به مردم کشورهای زیر ظلم است، عمیقا پایبند می ماند.

رئیس، تنها رسانه آمریکایی که هزینه های آن را مستقیما مالیات دهندگان آمریکا پرداخت می کنند، به مناسب روز جهانی آزادی مطبوعات می گوید که با افزایش روزانه محدودیت بر وظایف خبررسانان در جهان، که به بالاترین حد طی یکدهه گذشته رسیده است، وظایف رسانه های مانند هیات مدیره رسانه‌های دولت آمریکا دوچندان شده است.

بر پایه منشور این بنگاه خبری، وظیفه این رسانه آمریکایی ارائه اخبار بی طرفانه برای کشورهایی است که شهروندانشان دسترسی به رسانه های آزاد ندارند.

به گفته آقای لنسینگ، طی هفتاد و پنج سال حیات هیات مدیره رسانه‌های دولت آمریکا، ۱۴ نفر از خبرنگاران رسانه های زیر مجموعه های این نهاد از جمله صدای آمریکا، رادیو آزاد اروپا، رادیو - تلویزیون مارتی ویژه مخاطبین در کوبا، رادیو آزاد آسیا و شبکه تلویزیونی الحره، جان خود را برای خبررسانی از کشورهایی که عمدتا آزادی مطبوعات معنایی در آن ندارد، از دست دادند. عمده این افراد جان خود را در عراق از دست دادند.

آقای لنسینگ افزود که یک نفر حدود پنج سال است که در سوریه ناپدید شده، دو نفر دیگر در ویتنام به زندان انداخته شده اند و یک خبرنگار دیگر که اخبار شبه جزیره کریمه را در اوکراین پوشش می داد در حال محاکمه است که امکان دارد به پنج سال زندان محکوم شود.

پیام رئیس هیات مدیره رسانه های دولت آمریکا به مناسبت روزی جهانی آزادی مطبوعات

آقای لنسینگ، که بیش از سه دهه تجربه کار و مدیریت خبری دارد، روز دوشنبه در نشستی که به مناسبت روز آزادی مطبوعات دانشکده مطالعات بین المللی دانشگاه جرج واشنگتن و هیات مدیره رسانه‌های دولت آمریکا برگزار شد، در سخنان خود از اصطلاحی که اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ابداع کرد استفاده کرد و با اشاره به تعبیر «اطلاعات به عنوان سلاح»، گفت: آنچه کرملین به عنوان خبر به جهان ارائه می کند، در همین قالب می گنجد، یعنی این رژیم ها همواره واقعیتها را زیر سئوال می برند.

بیشتر بخوانید:
نگاهی به نقش آمریکا در خبررسانی جهانی و دشواری‌های اطلاع رسانی

وی در این نشست گفت: «صرفا به آنچه از سوی روسیه منتشر می شود، بنگرید، فراتر از جعل واقعیت است. تلاش دارند که جهان بقبولانند که واقعیت قطعی وجود ندارد. امروزه ما شاهد زیر سووال رفتن واقعیتهای عیان توسط اینگونه رژیمهایی مانند روسیه و ترکیه هستیم.»

برپایه گزارش سازمان مردم نهاد خانه آزادی، ایران در کنار کره شمالی، کوبا و سوریه در قعر جدول کشورهای آزاد تلقی می شود.

ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا به عنوان مدیری که زیر مجموعه اش به یکی از بسته ترین کشورهای جهان خبررسانی می کند، گفت که مردم ایران برای دریافت خبرهای آمریکا که مطمئنا مقامات تهران آنرا سانسور می کنند، از خبرهای به روز صدای آمریکا بر روی ابزارهای «چند رسانه ای» بهره می برند.

بخش فارسی صدای آمریکا، یکی از قدیمی ترین سرویسهای خبری در بنگاه سخن پراکنی آمریکاست، که هم اکنون روزانه شش ساعت برنامه زنده پخش می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG