لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

رئیس جمهوری ترکیه خواستار تبادل کشیش زندانی آمریکایی با فتح‌اﻟله گولن شد


سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در دیدار با جمعی از افسران پلیس ترکیه در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا - ۶ مهر ۱۳۹۶
سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در دیدار با جمعی از افسران پلیس ترکیه در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا - ۶ مهر ۱۳۹۶

رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه در سخنانی به امکان تبادل یک کشیش زندانی آمریکایی با فتح‌اﻟله گولن روحانی ترک ساکن ایالت پنسیلوانیا اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان این پیشنهاد را در جریان دیدار با جمعی از افسران پلیس ترکیه در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا مطرح کرد.

اردوغان، گولن را که زمانی متحد او بود، متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۵ تیر سال گذشته کرده و از واشنگتن خواسته او را به آنکارا تحویل بدهد.

این روحانی ۷۶ ساله هرگونه دخالت خود در کودتا را رد کرده است و مقام‌های آمریکایی نیز تاکنون به درخواست آنکارا برای استرداد او پاسخ مثبت نداده‌اند.

رئیس جمهور ترکیه، ظاهرا در واکنش به پاسخ آمریکا، گفت «می‌گویند کشیش را به ما بدهید. یک روحانی هم شما دارید. او (گولن) را به ما تحویل دهید.»

کشیش مورد اشاره آقای اردوغان «اندرو برانسون» است که از اکتبر سال قبل، به گفته رسانه‌های ترکیه، به اتهام عضویت در شبکه مرتبط با گولن زندانی است.

آقای اردوغان در ادامه سخنان خود، با بیان این که برانسون تحت محاکمه است، گفت اما روحانی که شما دارید دادگاهی نشده و می‌توانید به سادگی تحویل ما دهید.

ایالات متحده پیشتر گفته است بازداشت و زندانی شدن کشیش برانسون بر اساس اتهامات نادرست صورت گرفته و از دولت ترکیه خواسته است فورا او را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG