لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

ترکیه هشدار داد تابعیت ۱۳۰ «فراری» از جمله گولن را سلب می‌کند


فتح الله گولن زمانی متحد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود، اما آنکارا او را مسئول کودتای نافرجام تیر ماه ۱۳۹۵ می‌داند.
فتح الله گولن زمانی متحد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود، اما آنکارا او را مسئول کودتای نافرجام تیر ماه ۱۳۹۵ می‌داند.

آنکارا روز دوشنبه اعلام کرد تابعیت ۱۳۰ نفر از شهروندان ترکیه را که مظنون به ارتباط با گروه‌های افراطی از جمله جنبش گولن بوده و به خارج گریخته اند لغو خواهد کرد، مگر آن که ظرف سه ماه به کشور باز گردنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت کشور ترکیه ضمن اعلام این هشدار فهرستی از افرادی را که به گفته آن «از عدالت فراری هستند» منتشر کرده و نام فتح الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا نیز در آن درج شده است.

فتح الله گولن زمانی متحد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود، اما آنکارا او را مسئول کودتای نافرجام اواخر تیر ماه ۱۳۹۵ در ترکیه می‌داند و خواهان استرداد این روحانی ۷۶ ساله از آمریکا و محاکمه او شده است.

آقای گولن، که از سال ۱۹۹۹ تاکنون در تبعیدی خودخواسته در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، دخالت در کودتای تابستان گذشته که منجر به مرگ ۲۴۰ نفر و بازداشت حدود ۵۰ هزار نفر تاکنون شده است را رد می‌کند.

در فهرست وزارت کشور ترکیه، نام فیصل ساری یلدیز و طوبی خزر اوزترک از نمایندگان طرفدار حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان و همچنین اوزدال اوچر نماینده پیشین این حزب کردی در پارلمان ترکیه به چشم می‌خورد.

در اطلاعیه دولت ترکیه هشدار داده شده است که اگر این افراد «فراری» در مهلت تعیین شده سه ماهه به ترکیه باز نگردند و خود را به مراجع ذیصلاح معرفی نکنند، تابعیت ترکیه‌ای آنها سلب خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG