لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

فتح اﻟله گولن: برای مسترد نشدن به ترکیه از آمریکا فرار نمی‌کنم


فتح اﻟله گولن روحانی ۷۹ ساله اهل ترکیه و ساکن ایالت پنسیلوانیا در آمریکا - آرشیو
فتح اﻟله گولن روحانی ۷۹ ساله اهل ترکیه و ساکن ایالت پنسیلوانیا در آمریکا - آرشیو

روحانی شناخته شده ترک ساکن آمریکا که دولت ترکیه می‌گوید در کودتای نافرجام سال گذشته آن کشور نقش داشته و خواستار استرداد او از ایالات متحده شده است، می‌گوید قصد ندارد برای پیشگیری از استرداد خود از آمریکا فرار کند.

فتح اﻟله گولن در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری رویترز که بخش‌هایی از آن روز چهارشنبه منتشر شد، در واکنش به اتهامات مطرح شده علیه خود و برخی خبرها درباره احتمال فرار او به کانادا گفت، «این شایعات اصلا حقیقت ندارند.»

این روحانی ۷۶ ساله در بخشی از این مصاحبه، که در محل اقامت او در ایالت پنسیلوانیا انجام شده است، درباره احتمال بازگردانده شدن خود به ترکیه گفت، «اگر ایالات متحده صلاح ببیند من را مسترد کند، من هم (به ترکیه) خواهم رفت.»

به دنبال کودتای نافرجام ۲۵ تیر ۱۳۹۵ در ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری آن کشور فتح اﻟله گولن را، که زمانی متحد او بود، به زمینه چینی برای کودتا و حمایت از آن متهم کرد و از ایالات متحده خواست او را به ترکیه بازگرداند.

واشنگتن از آن زمان تاکنون، چه در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین و چه در دولت پرزیدنت دونالد ترامپ، این درخواست رئیس جمهوری ترکیه را رد نکرده، اما در عین حال این روحانی سالخورده را هم به ترکیه تحویل نداده است.

فتح اﻟله گولن، ضمن رد اتهام‌های مطرح شده از سوی اردوغان علیه خود، ابراز امیدواری کرده دولت پرزیدنت ترامپ نیز به سادگی به خواسته دولت ترکیه تن در ندهد. ترکیه از اعضای پیمان ناتو و یکی از متحدان ایالات متحده است.

به نوشته رویترز، وزارت دادگستری آمریکا از پاسخ به این خبرگزاری درباره آخرین وضعیت پرونده درخواست آنکارا برای استرداد آقای گولن به ترکیه، خودداری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG