لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

گفت‌وگوی اردوغان و رئیسی در مورد اسرائیل: «جهان اسلام متحد» شود


دیدار رئیسی و اردوغان در کاخ سعد‌آباد تهران. تابستان ۱۴۰۱.
دیدار رئیسی و اردوغان در کاخ سعد‌آباد تهران. تابستان ۱۴۰۱.

رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی گفت «جهان اسلام باید متحد علیه حملات اسرائیل در فلسطین» بایستد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه رجب طیب اردوغان با تاکید بر اهمیت «رجوع به عقل سلیم» برای جلوگیری از بروز موج دیگری از خشونت‌ها گفت اتخاذ ابتکاراتی برای هدایت همه طرف‌ها به این سو سودمند خواهد بود.

او همچنین از رئیس جمهوری اسلامی ایران خواست به تلاش‌های مشترک در سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان همکاری اسلامی و سازمان ملل متحد به منظور حفظ وضعیت مکان‌های مقدس ادامه دهد.

در این تماس تلفنی، ابراهیم رئیسی نیز آنچه را که «حملات اسرائیل به مسجد الاقصی» خواند، محکوم کرد و خواستار برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شد.

انتشار متن گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری ترکیه و ایران به مدت کوتاهی پس از انتشار متن گفت‌وگوی تلفنی الی کوهن و مولود چاووش‌اوغلو، وزیران امور خارجه اسرائیل و ترکیه، از سوی طرف اسرائیلی انجام شد.

طبق متن منتشرشده توسط وزارت امور خارجه اسرائیل، کوهن در این گفت‌وگو با چاووش‌اوغلو گفت اسرائیل به تداوم تروریسم و خشونت از سوی حماس با قدرت پاسخ خواهد داد.

خشونت‌ها در کرانه باختری و اسرائیل طی روزهای گذشته افزایش یافته است.

در تازه‌ترین مورد از خشونت‌ها، روز جمعه دو زن اسرائیلی در کرانه باختری کشته شدند.

خشونت‌های روزهای گذشته در محوطه الاقصی و نیز راکت‌پراکنی‌ها علیه اسرائیل از نوار غزه و جنوب لبنان و حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به آنها، سبب افزایش نگرانی‌ها درباره بروز موج جدیدی از خشونت‌ها در منطقه شده است.

در تهیه این مطلب از گزارش «تایمز اسرائیل» استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG