لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۸

انتقاد عفو بین الملل از شکنجه متهمان کودتا در ترکیه: به آنها تجاوز شده است


یکی از سربازانی که پس از کودتای نافرجام خود را تسلیم کرده، در محاصره هوادارن خشمگین رجب طیب اردوغان - آرشیو
یکی از سربازانی که پس از کودتای نافرجام خود را تسلیم کرده، در محاصره هوادارن خشمگین رجب طیب اردوغان - آرشیو

سازمان عفو بين الملل از شکنجه، آزار جنسی و بدرفتاری با متهمان ارتباط با کوتای نافرجام ترکيه خبر داده است. هشدارها، و ابراز نگرانی های سازمان ها و محافل بين المللی نسبت به عملکردهای آنکارا در حالی صورت می گيرد، که از زمان شکست کودتای اخير در آن کشور، بيش از ۱۳ هزار نفر، از جمله ۹ هزار سرباز، دو هزار و يکصد نفر از قضات و دادستان های ترکيه و بيش از ۱۴۰۰ مأمور پليس به اتهام ارتباط با کودتا در زندان های رسمی و غیررسمی ترکيه هستند.

اندرو گاردنر، نمايندۀ سازمان عفو بين الملل روز دوشنبه اعلام کرد که گزارش های متعددی به دست این نهاد مدافع حقوق بشر رسيده است که همۀ آنها غالبا از بدرفتاری شديد دولت ترکيه با متهمان ارتباط با کودتای نافرجام اخير حکايت دارد.

وی گفت "به ما خبر داده شده که با زندانيان بدرفتاری می شود ... از فحش و تهديد گرفته تا نگه داشتن آنها بدون آب و غذا برای چند روز. مردم را در وضعيت بدی نگه می دارند، برای مثال ... ساعت ها روی زانو آنها را نگه می دارند، دستهایشان را با دستبند برای مدت زياد از پشت می بندند، آزار جسمی می دهند، کتکشان می زنند، و از همه بدتر به آنها تجاوز می کنند.

علاوه بر بازداشتی ها، دولت ترکيه تا کنون نزديک به ۵۰ هزار نفر از کارکنان دولت و بخش های خصوصی را به اتهام توطئه کودتا و ارتباط و همکاری با فتح الله گولن، روحانی ترک مقيم آمريکا، از کار برکنار کرده است.

اندرو گاردنر گفت "سکوت مسئولان در مقابل اين رفتارها به نوعی صحه گذاری بر اين مسائل محسوب می شود ... در نتيجه اين سکوت در مقابل شکنجه و بی اعتنايی يا عدم رسيدگی به آنها به اين معنی تلقی می شود که دولت هم با آنها همدستی دارد. ما به دنبال يک راه حل سياسی برای اين مسئله هستيم، می خواهيم اين افراد از حقوق قانونی برخوردار باشند، خانواده ها بايد در جريان احوال بستگان زندانی شان قرار گيرند، زندانی ها بايد بتوانند به امکانات پزشکی دسترسی داشته باشند؛ چيزی که در حال حاضر وجود ندارد، و بعد هم بايد به ناظران بين المللی اجازه بدهند که از زندان ها ديدن کنند."

سازمان عفو بين المللی از دولت ترکيه خواستار پاسخ به اين دعاوی شده است.

اندرو گاردنر، نمايندۀ عفو بين الملل می گويد از سال های ۱۹۹۰ به اين سو شکنجه در ترکيه به صورت سيستماتيک در آمده است.

اما همزمان پلیس ترکیه در ادامه عملیات پاکسازی پساکودتا، بامداد دوشنبه شماری ديگر را در استانبول بازداشت کرد. به گزارش خبرگزاری دوغان، بیش از یکصد خودروی پلیس ترکیه صبح دوشنبه به یک مدرسه نظامی در استانبول یورش بردند و ساعت ها به جستجو پرداختند.

XS
SM
MD
LG