لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

ادامه برخوردها در ترکیه: حکم بازداشت ۴۲ روزنامه نگار صادر شد


موج دستگیری‌ و برکناری‌ها در ترکیه به روزنامه نگاران رسیده است و گزارش ها حاکی از آن است که حکم بازداشت ۴۲ روزنامه نگار صادر شده است.

بر اساس گزارش‌هایی که دوشنبه چهارم مرداد منتشر شده است، نام تعدادی از روزنامه نگاران سرشناس ترکیه نیز در فهرست افرادی است که حکم بازداشت آنان صادر شده است؛ از جمله نازلی ایلجک، روزنامه نگاری که سه سال پیش به دلیل انتقادهای خود از وزرای متهم به فساد مالی از روزنامه صباح اخراج شده بود.

دولت ترکیه در واکنش به کودتا تا کنون حدود ۶۰ هزار نفر از نظامیان، نیروهای پلیس، آموزگاران و استادان دانشگاه و کارمندان دولتی را از کار برکنار کرده است.

دولت همچنین برای سه ماه حالت فوق العاده اعلام کرده که طبق آن می تواند اقدامات اضطراری خود پس از کودتا را بدون نیاز به مجوز پارلمان، اجرایی کند.

دولت ترکیه فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت را که در آمریکا ساکن است، به دست داشتن در کودتا متهم کرده و گفته است که نهادهای دولتی و آموزشی را از هواداران او پاکسازی خواهد کرد. بر اساس آخرین گزارشها، وزیر خارجه ترکیه نیز اعلام کرده است که قصد دارد تعدادی از سفیران این کشور را بر کنار کند.

موج بازداشت‌ها و سرکوب‌ها با ابراز نگرانی فعالان حقوق بشر و مقامات برخی از کشورها را به دنبال داشت. این اعتراضات به ویژه پس از آن مطرح شد که رجب طیب اردوغان از احتمال بازگشت مجازات اعدام به ترکیه برای برخورد با کودتاگران خبر داد.

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده است که به تلاش خود برای "پاکسازی کشور از ویروس کودتا" ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG