لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

دولت ترکیه بیش از دوهزار و ۳۰۰ مدرسه و نهاد وقفی را تعطیل کرد


دولت ترکیه عبدالله گولن را متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام این کشور کرده و هواداران او را از کار برکنار کرده است.
دولت ترکیه عبدالله گولن را متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام این کشور کرده و هواداران او را از کار برکنار کرده است.

بيش از هزار مدرسه خصوصی و نزدیک به هزار و ۳۰۰ نهاد و بنياد خيريه در ترکیه در واکنش به کودتای هفته پیش بسته شده است .

حضور افراد پليس و نيروهای امنيتی اطراف ساختمان‌های آموزشی و دانشگاهها نیز دیده می‌شود. رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه اول مرداد گفت که کودتاچيان لزوماً ارتشی نبودند.

صبح شنبه نیز اعلام شد که بيش از دو هزار و ۳۰۰ مدرسه خصوصی و بنياد وقفی تعطیل شده به ارتباط با فتح الله گولن روحانی ناراضی ترک مقيم آمريکا متهم هستند.

موج بازداشت‌ها و سرکوب‌های دولت ترکيه موجب نگرانی‌های بین المللی شده است. نهادهای بين‌المللی از جمله نگران بازگشت مجازات اعدام به ترکيه هستند و مقامات اتحادیه اروپا درباره بازگشت این مجازات و به خطر افتادن عضویت ترکیه در این اتحادیه به آنکارا هشدار دادند.

شمار کل بازداشت شدگان در ارتباط با این کودتا اکنون به بیش از ۹ هزار نفر رسیده است که قریب شش هزار نفر از آنان نظامی هستند.

یک برآورد دیگر از شمار مقامات و کارمندان برکنار شده، که قضات و دانشگاهیان را نیز در بر گرفته است، این رقم را حدود ۵۰ هزار نفر می داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بر موثر بودن عملکرد دستگاه‌های اطلاعاتی در شناسائی عوامل درگیر در کودتای نافرجام تاکید کرد. او گفت که گروههای تروریستی را به خوبی می‌شناسد و می‌داند که يک گروه مذهبی در بخش آموزش و پروش فعاليت دارد.

دولت ترکیه در واکنش به تلاش برای کودتا در این کشور، سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرد. دولت در وضعیت فوق العاده می‌تواند در صورت لزوم مصوبات خود را بدون نیاز به گرفتن تایید از پارلمان به اجرا بگذارد.

XS
SM
MD
LG