لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

پارلمان ترکیه وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی اردوغان را تایید کرد


بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه در حال آماده شدن برای ایراد سخنرانی در پارلمان - ۲۹ تیر ۱۳۹۵
بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه در حال آماده شدن برای ایراد سخنرانی در پارلمان - ۲۹ تیر ۱۳۹۵

کمتر از یک هفته پس از کودتای نافرجام در ترکیه، پارلمان آن کشور بطور رسمی وضعیت اضطراری که توسط رئیس جمهوری اعلام شد را تایید کرد. تصمیم که نگرانی‌ها از تشدید سرکوب منتقدان در این کشور عضو ناتو را تشدید کرده است.

رجب طیب اردوغان چهارشنبه شب اعلام کرد که به مدت سه ماه در سراسر ترکیه وضعیت اضطراری برقرار است و گفت این تصمیم به منظور کمک به عملیات شناسایی و ریشه کن کردن عوامل و حامیان کوتای نافرجام جمعه شب گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قانونگذاران ترکیه روز پنجشنبه با ۳۴۶ رأی موافق در برابر ۱۱۵ رأی مخالف، این تصمیم رئیس جمهوری را تایید کردند. نمایندگان حزب آقای اردوغان، اکثریت ۵۵۰ کرسی پارلمان ترکیه را در اختیار خود دارند.

حزب حاکم "عدالت و توسعه"، که رجب طیب اردوغان پایه‌گذار آن است، از سال ۲۰۰۲ میلادی (۱۳۸۱ خورشیدی) به این سو، قدرت در ترکیه را در دست دارد.

به دنبال کودتای گروهی از ارتشی‌ها، که ۲۴۶ نفر را به کشتن داد و با فراخوان اردوغان برای حضور مردم در خیابان‌ها و اقدام متقابل نیروهای پلیس ناکام ماند، موج گسترده‌ای از دستگیری‌ها در ترکیه به راه افتاد که موجب افزایش نگرانی‌های داخلی و خارجی از سرکوب منتقدان دولت شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در شش روز گذشته نزدیک به ۱۰ هزار نفر در ترکیه دستگیر و بیش از ۵۸ هزار نفر از کارکنان دولت – از جمله معلمان، رؤسای دانشگاه‌ها و افسران پلیس – یا برکنار یا تعلیق یا وادار به استعفا شده و مجوز فعالیت برخی هم باطل شده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یکی از نمایندگان حزب مخالف در پارلمان نوشت که اعلام وضعیت اضطراری، راه را برای سوء استفاده دولت از قاوانین با هدف سرکوب مخالفان هموار می‌کند. آلمان نیز از آنکارا خواسته است هر چه سریع تر به این وضعیت پایان بدهد.

با این حال، به نوشته این خبرگزاری، آنکارا ظاهرأ قصد دارد به شهروندان ترکیه و سراسر جهان اطمینان دهد که حتی با وجود اعلام وضعیت اضطراری برای نخستین بار از دهه ۸۰ میلادی به این سو، کشور هرگز به دوران سرکوب گذشته باز نخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG