لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

انتخابات ترکیه: اردوغان، مردی برای تمام فصول؟


اردوغان، نخست وزیر امروز، برنده انتخابات و رئیس جمهوری فردای ترکیه
اردوغان، نخست وزیر امروز، برنده انتخابات و رئیس جمهوری فردای ترکیه

برای نخستین بار در تاریخ ترکیه، رئیس جمهوری با رأی مستقیم مردم برگزیده می شود؛ اما ناظران بین المللی در مورد عادلانه بودن انتخابات ابراز تردید کرده اند.

کمیسیون انتخابات ترکیه یکشنبه شب اعلام کرد رجب طیب اردوغان نخست وزیر و کاندیدای پیشتاز، با احراز اکثریت مطلق آرا برنده انتخابات ریاست جمهوری شده است. به این ترتیب آقای اردوغان پنج سال دیگر، و این بار به عنوان رئیس جمهوری، زمام امور ترکیه را در دست خواهد داشت.

این اولین بار بود که مردم ترکیه رئیس جمهوری را از طریق آرای مستقیم و صندوق های رأی برگزیدند. پیشاپیش انتخابات نظرسنجی ها برتری رجب طیب اردوغان در برابر رقیبانش را نشان می داد، و پیروزی وی با اکثریت مطلق دور از انتظار نبود.

برای بعضی ار رأی دهندگان انتخاب بسیار ساده بود. یک زن جوان به خبرنگاران گفت: «من هوادار اردوغان هستم؛ او کشور را زیبا و ثروتمند کرده و همیشه در خدمت مردم بوده است.»

رجب طیب اردوغان در سومین دوره نخست وزیری اش کاندیدای ریاست جمهوری شد. در دوران زمامت او ترکیه به یک قدرت اقتصادی در منطقه تبدیل شده است. به رغم آن که سال گذشته تظاهرات ضددولتی جوانان و طبقه متوسط در اعتراض به فساد مالی دولت و حکومت مستبدانه آقای اردوغان سراسر کشور را فراگرفته بود، به نظر می رسد شاه کلید وفاداری طرفداران به او، پیشرفت اقتصادی کشور بوده است.

اما به گفته تحلیلگران، آقای اردوغان در «رقابتی تلخ» با اکمل الدین احسان اوغلو و صلاح الدین دمیرتاش با استفاده از سلاح مذهب و قومیت دو رقیبش را کنار زد. با پایان گرفتن شمارش آرا اعلام شد رجب طیب اردوغان ۵۲%، اکمل الدین احسان اوغلو – دبیرکل پیشین سازمان همکاری اسلامی – ۳۹%، و صلاح الدین دمیرتاش ۹% آرا را به خود اختصاص داده اند. آقای دمیرتاش که تنها ۴۱ سال دارد، حقوقدان و رهبر حزب صلح و دموکراسی از منطقه کردنشین ترکیه است.

ناظران بین المللی عادلانه بودن انتخابات ترکیه را زیر سؤآل برده اند و می گویند آقای اردوغان از موقعیت شغلی اش علیه رقبایش استفاده کرده، و رسانه های دولتی هم به طور ناعادلانه تبلیغات نخست وزیر را بیشتر از دو رقیبش پوشش داده اند.

تحلیلگران هشدار داده اند که کارزار انتخابات ریاست جمهوری تنها به قطبی شدن عمیق جامعه ترکیه دامن زده است.

یکی از رأی دهندگان گفته رئیس جمهور شدن آقای اردوغان موجب نگرانی است:

«اردوغان از آنچه که فکرش را می کردیم خشن تر شده. ترکیه روز به روز از دموکراسی فاصله بیشتری می گیرد، و اگر او رئیس جمهوری شود، اوضاع به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG