لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

احتمال پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه


رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در پیشاپیش کاندیداهای دیگر در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری کشور، حرکت می کند.

او گفته است قصد دارد در صورت برنده شدن در رای گیری روز یکشنبه، قانون اساسی را تغییر دهد و یک ریاست جمهوری با قدرت اجرائی برقرار سازد. در گذشته، روسای جمهوری ترکیه مقاماتی تشریفاتی بوده اند.

اردوغان همچنین می گوید از اختیارات کامل ریاست جمهوری در قوانین فعلی ترکیه استفاده خواهد کرد. تشکیل پارلمان، جلسات کابینه، انتصاب نخست وزیر ، شورای وزیران و برخی از قضات دادگاه عالی از آن جمله است.

محافظه کاران مذهبی، که حامیان اصلی اردوغان هستند، پیروزی احتمالی او در انتخابات را دستاورد بزرگ وی در حرکت بسوی تغییر شکل ترکیه می بینند. اردوغان در طول یک دهه نخست وزیری، به استیلای گروه ها و نهادهای سکولار بر دولت، که از زمان بنیانگذاری جمهوری مدرن ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۹۲۳ برقرار بود، پایان داده است.

منتقدین نخست وزیر از ریشه های سیاسی اسلامگرای او و گرایش های خودکامه اش ناراحت هستند. در سال گذشته، اردوغان هزاران پلیس و دادستان را تصفیه کرده، قدرت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی را افزایش داده، و دسترسی به یوتیوب و توئیتر را ، در برخورد با تحقیقات در باره فساد ، که دولت و اعضای خانواده اش را در بر می گیرد، ممنوع ساخته است.اکمل الدین احسان اوغلو، رقیب اصلی اردوغان، گفته است نقش سنتی رئیس جمهوری را حفظ خواهد کرد.

سومین کاندید صلاحتین دمیرتاس عضو حزب دموکراسی مردم است که از کردها طرفداری می کند.

شعار انتخاباتی اردوغان، « اراده ملی، فدرت ملی» است و می گوید نتیجه انتخابات روز یکشنبه هرچه باشد، ترکیه دیگر آنچه بوده است نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG