لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

اعلام اردوغان بعنوان نامزد حزب حاکم ترکیه برای ریاست جمهوری


حزب حاکم ترکیه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر را بعنوان نامزد خود در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری در ماه اوت ، برگزیده است.

این تصمیم می تواند اردوغان را ، که بیش از یک دهه بر صحنه سیاسی ترکیه مسلط بوده است، برای دست کم پنج سال دیگر در راس هرم قدرت نگاهدارد.

در ترکیه مقام ریاست جمهوری بیشتر یک پست نمادین است، اما اردوغان گفته است او خواهان سیستمی است که قدرت و اختیارات بیشتری به رئیس جمهوری بدهد.

اردوغان نتوانست حمایت کافی از تغییراتی در قانون اساسی جهت افزایش قدرت رئیس جمهوری فراهم آورد ، اما گفته است اگر انتخاب شود از اختیارات محدود رئیس جمهوری، از جمله حق دعوت کابینه به تشکیل جلسه، کاملا استفاده خواهد کرد.

آسوشیتد پرس می گوید اگر اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری برنده شود، حزب حاکم توسعه و عدالت یک نخست وزیر موقت منصوب خواهد کرد تا کشور را تا زمان برگزاری انتخابات عمومی در ۲۰۱۵ اداره کند. با این حال، حزب اصلی اوپوزیسیون ترکیه از اردوغان خواست به محض قطعی شدن کاندیدایی او در ۸ ژوئیه کنار برود و می گوید درست نخواهد بود اردوغان از مزایای بودن درپست نخست وزیری در حالی که برای احراز مقام ریاست جمهوری مبارزه می کند، استفاده کند.

اردوغان در سخنانی پس از اعلام نامزدی خود گفت اگر انتخاب شود به کوشش برای توسعه اقتصاد ترکیه، گسترش دمکراسی و پیشبرد تلاش های جاری جهت پیوستن کشور به اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد. او همچنین قول داد کوشش های صلح برای پایان دادن به مناقشه ۳۰ ساله با شورشیان کرد را دنبال کند.

XS
SM
MD
LG