لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

ترکیه ده‌ها افسر پلیس را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد


عکس آرشیوی از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه
عکس آرشیوی از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه

دادستان کل ترکیه می‌گوید ده‌ها نفر از افسران پلیس آن کشور به ظن جاسوسی و شنود غیرقانونی مکالمات مقام‌های دولتی، از جمله رجب طیب اردوغان نخست وزیر و نیز رئیس سازمان امنیت آن کشور، بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نیروهای امنیتی ترکیه، در عملیاتی گسترده که در طول شب و در ۲۵ استان آن کشور اغاز شد، به خانه‌های برخی از افسران مظنون به جاسوسی از دولت، از جمله یکی از افسران ارشد واحد ضدتروریسم پلیس ترکیه، حمله کرده و آنها را با خود بردند.

هادی صالح اوغلو، دادستان استانبول، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای در همین ارتباط اعلام کرد حکم دستگیری برای ۱۱۵ افسر پلیس صادر شده است و تاکنون ۶۷ نفر از آنها بازداشت شده‌اند.

در این بیانیه آمده است ۷۶ نفر این افسران، مظنون به جاسوسی و شنود غیرقانونی نخست وزیر اردوغان، رئیس سازمان امنیت ترکیه و برخی دیگر از مقام‌های دولتی هستند و از آن طریق مکالمات آنها با مقام‌های خارجی را ضبط می‌کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، برخی از بازداشت شدگان، در تحقیقاتی که زمستان گذشته درباره اتهام فسادی که علیه چهار وزیر دولت اردوغان مطرح شده بود، دخالت داشتند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر از دیرباز شکایت کرده است تحقیقات فساد که برخی از وزیران دولت او را وادار به استعفا دهند، بخشی از کودتای نافرجام پیروان یک چهره میانه‌روی مذهبی ترکیه که در آمریکا ساکن است، بود. پیشتر در اوائل سال نیز، تعداد زیادی از افسران پلیس ترکیه برکنار شده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اردوغان در پاسخ به این پرسش که آیا این عملیات علیه جنبش عبدالله گولن گسترش خواهد یافت یا نه، پاسخ داد «اینطور به نظر می‌رسد؛ البته، البته.»

XS
SM
MD
LG