لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

ادامه اعتراضات در تونس؛ معترضان سعی کردند خود را به پارلمان برسانند


اعتراضات روز یکشنبه در تونس
اعتراضات روز یکشنبه در تونس

هزاران نفر از مردم تونس که به اقدام چهار ماه پیش قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور، در قبضه کردن کامل قدرت سیاسی اعتراض دارند، روز یکشنبه در تظاهراتی به سمت پارلمان تعلیق شده آن کشور رفتند، اما صدها نیروی پلیس منطقه را مسدود کردند.

به نوشته رویترز، معترضان که سعی داشتند موانع نزدیک پارلمان را بردارند برای مدت کوتاهی با پلیس درگیر شدند. آنها از قیس سعید می‌خواهند پارلمان و قوانین عادی دموکراتیک را به کشور باز گرداند.

مخالفت‌ها با قیس سعید در تونس رو به افزایش است و یک بحران در حال پیشروی در امور مالی کشور، نیز همچنان جریان دارد و این موارد آزمون سختی را برای رئیس‌جمهوری ایجاد کرده است.

رئیس جمهوری تونس گفته است که اقدامات او برای پایان دادن به از کارافتادگی حکومت پس از سال‌ها کشمکش سیاسی و رکود اقتصادی، ضروری است. او قول داده که از حقوق و آزادی‌های به دست آمده در انقلاب ۲۰۱۱ که دموکراسی را به همراه آورد، حمایت کند.

به نظر می‌رسد اقدامات قیس سعید از محبوبیت گسترده‌ای نیز برخوردار بوده است. هزاران نفر از هواداران وی ماه گذشته میلادی برای ابراز حمایت از او یک تجمع برگزار کردند.

با این حال، چندین سیاستمدار برجسته دستگیر شده‌اند و صدها نفر با ممنوعیت سفر مواجه هستند.

تظاهرات روز یکشنبه پس از درگیری‌های هفته گذشته میان پلیس و معترضان در شهر عقارب در جنوب کشور که یک کشته بر جای گذاشت، برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG