لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

وزارت خارجه آمریکا: ایالات متحده همچنان «در کنار دموکراسی تونس» ایستاده است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به تحولات جاری در تونس، بر اهمیت پیروی از اصول دموکراسی و حقوق بشر در آن کشور تاکید کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۶ ژوئیه با انتشار بیانیه‌ای در تارنمای این وزارتخانه با اشاره به این که ایالات متحده تحولات تونس را به دقت زیر نظر دارد، گفت:‌ «ما با مقامات دولت تونس در تماس بوده‌ایم تا تاکید کنیم که راه‌حل‌های مشکلات سیاسی و اقتصادی تونس باید مبتنی بر قانون اساسی تونس و اصول دموکراسی، حقوق بشر، و آزادی باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه ضمن تاکید بر ضرورت رعایت احترام به آزادی بیان و دیگر حقوق مدنی توسط همه طرف‌ها و خودداری آنها از انجام هرگونه اقدامی که می‌تواند «گفتمان دموکراتیک را خفه کند یا به خشونت بیانجامد» نسبت به گزارش‌های مربوط به تعطیل شدن دفاتر رسانه‌‌ها ابراز نگرانی کرده است.

در پایان این بیانیه با تاکید بر ضرورت حفظ دستاوردهای دموکراتیک در تونس، آمده است که ایالات متحده همچنان «در کنار دموکراسی تونس» ایستاده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با رئیس جمهوری تونس، وی را به «پیروی از اصول دموکراسی و حقوق بشر، که اساس حکومت‌داری در تونس است» تشویق کرد و از او خواست که با همه طرف‌های سیاسی و مردم تونس «گفتمان آزاد برقرار کند.»

قیس سعید، رئیس جمهوری تونس، روز دوشنبه با کمک ارتش، دولت را برکنار کرد و مجلس آن کشور را به حال تعلیق درآورد. احزاب اصلی تونس، از جمله اسلام‌گرایان، این اقدام را کودتا خوانده و آن را محکوم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG