لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

هزاران معترض در پایتخت تونس خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری از قدرت شدند


اعتراضات تونسی‌ها علیه قیس سعید - چهارم مهر ۱۴۰۰

چندین هزار نفر در پایتخت تونس روز یکشنبه چهارم مهر در اعتراض به قبضه کردن قدرت توسط قیس سعید، رئیس جمهوری آن کشور، تظاهرات کردند و از او خواستند از قدرت کناره‌گیری کند.

به گزارش رویترز، این بزرگترین نمایش خشم عمومی از زمانی است که رئیس جمهوری تونس اخیرا در امور سیاسی دست به مداخله‌های گسترده زد.

سعید این هفته بسیاری از بخش‌های قانون اساسی سال ۲۰۱۴ تونس را کنار گذاشت. او پس از آن که نخست وزیر را برکنار و پارلمان را تعلیق کرد، دو ماه به خود اختیار داد که زمام امور را در دست بگیرد.

تونسی‌ها روز یکشنبه در خیابان‌ حبيب بورقيبه در شهر تونس شعارهای «مردم خواهان سقوط کودتا هستند» و «کناره‌گیری کنید» سر دادند. آن خیابان کانون اعتراضات ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ بود؛ اعتراضاتی که به حکومت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری پیشین تونس، پایان داد.

رویترز می‌نویسد که پلیس حضور گسترده‌ای در اطراف معترضان داشت و موانعی را برپا کرده بود.

بحران اخیر تونس دستاوردهای دموکراتیک تونسی‌ها در پی انقلاب سال ۲۰۱۱ علیه حکومت زین العابدین بن علی را به خطر انداخته است. انقلاب تونس آغازگر اعتراضات موسوم به «بهار عربی» بود.

بحران اخیر همچنین تلاش‌ها برای مقابله با یک تهدید فوری امور اقتصادی کشور را کند کرده‌ است.

سعید گفته است که اقدامات وی، که مخالفانش آن را یک کودتا توصیف کرده‌اند، برای حل بحران‌های فلج‌کننده سیاسی، رکود اقتصادی و مقابله ضعیف با همه‌گیری ویروس کرونا در کشور ضروری است. او وعده داده است که از حقوق مردم حمایت می‌کند و یک دیکتاتور نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG