لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

گفت و گوی روسای جمهوری آمریکا و ترکیه درباره سوریه و خروج نیروهای آمریکا


چند روز پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و واکنش ترکیه به این خبر، پرزیدنت ترامپ از گفت و گوی «مفصل» و «سازنده» خود با رجب طیب اردوغان خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه دوم دی در یک پیام توئیتری نوشت که در تماس تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه درباره داعش، عملیات مشترک در سوریه و خروج آرام و بسیار هماهنگ شده نیروهای آمریکایی از سوریه، گفت و گو کرده است.

به گفته آقای ترامپ، دو رهبر درباره مسائل تجاری نیز بحث کرده اند.

۲۹ آذر رسانه ها اعلام کردند پرزیدنت ترامپ دستور به خروج حدود دو هزار نیرو نظامی آمریکا از سوریه را داده است.

اقدام پرزیدنت ترامپ با انتقادات زیادی از سوی متحدان آمریکا و در داخل، از بین جمهوریخواهان، روبرو شد. حتی وزیر دفاع آمریکا نیز استعفا کرد.

چهار روز بعد از دستور خروج نیروهای ایالات متحده از سوریه، رئیس جمهوری آمریکا در تازه‌ترین اظهارنظر از این تصمیم دفاع کرد و در توئیت‌هایی یادآور شد که هفت سال پیش قرار بود آمریکا برای سه ماه در سوریه حضور داشته باشد که این حضور تاکنون ادامه یافت.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت: «ابتدا قرار بود آمریکا فقط سه ماه در سوریه نیرو داشته باشد و آن هفت سال پیش بود - ما هرگز سوریه را ترک نکردیم.»

او تاکید کرد: «وقتی من رئیس جمهور شدم، داعش مهار نکردنی بود. الان داعش کاملا شکست خورده و کشورهای منطقه از جمله ترکیه می‌توانند به راحتی به حساب بقایای آن برسند. سربازان ما به وطن باز می گردند!»

او در توئیت دیگری از رسانه‌هایی که عمدتا «رسانه های جعلی» می نامد انتقاد کرد و گفت که اگر یک چهره مورد علاقه این رسانه ها دستور بازگشت (سالم و خوشحال) نیروها بعد از شکست داعش در سوریه را می داد، اکنون در «رسانه های جعلی» از او به عنوان قهرمان یاد می کردند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از سوریه را اشتباه توصیف کرد و گفت این مشابه اشتباهی است که پیشتر باراک اوباما هم مرتکب شده بود.

به گفته او خروج این نیروها از سوریه می‌تواند به داعش انگیزه بازگشت دهد و به تلاش‌ها برای مقابله با حکومت ایران هم لطمه وارد کند.

باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته سیاست خارجی سنا، و مارکو روبیو، از سناتورهای جمهوریخواه، هم به انتقاد از این تصمیم پرداخته‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه با اشاره به مکالمه تلفنی هفته گذشته خود با پرزیدنت ترامپ، اعلام کرده بود که کشورش انجام عملیات نظامی علیه گروه های کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه را به حال تعلیق در آورده است.

با این حال، گزارش ها روز یکشنبه حاکی از آن است که ترکیه واحدهای زرهی خود را برای تقویت نیروهایش در مناطق مرزی سوریه، به این مناطق فرستاده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG