لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۲

دیدگاه| سرمقاله نیویورک تایمز: تصمیم خطرناک ترامپ؛ کافی است از مشاورانش بپرسد


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه نیویورک تایمز

این بار اول نیست که رئیس جمهور و دولت او پیام های متناقضی می فرستند.

کمتر از سه ماه پیش بود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اهداف فراگیر نیروهای آمریکا در سوریه را اعلام کرد.

بولتون به خبرنگاران با بیانی قاطع گفت هدف صرفا شکست داعش نیست، بلکه اطمینان از این است که نیروهای ایران سوریه را ترک کنند.

روز چهارشنبه، دونالد ترامپ بر خلاف نظر بولتون و تیم امنیت ملی اش دستور خروج نیروهای آمریکا در سوریه طی ۳۰ روز را صادر کرد.

این تصمیم ناگهانی و خطرناک به دور از یک زمینه استراتژیک فراگیر یا هر گونه منطق موجود به ابهام نسبت به تعهد آمریکا به خاورمیانه و تمایل دونالد ترامپ برای نقش رهبری جهان و فرمانده کل قوا در آمریکا دامن می زند.

سربازان وظیفه دارند از دستور رهبرشان پیروی کرده و به دستورات قانونی عمل کنند. اما موفقیت بستگی به اعتماد به این دارد که رهبر بداند چه می کند و به کدام سو می رود.

ارسال پیام های متناقض به نیروها نه تنها روحیه شان را تضعیف می کند، بلکه نیروهای متحد ما مانند کردهای سوری را در موقعیتی نامناسب قرار داده و خطر کشته یا زخمی شدن سربازان آمریکایی را به همراه می آورد.

حتی سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو، از حامیان سرسخت دونالد ترامپ، در این باره هشدار داد: «این یک خطای فاحش است. اگر تغییر نکند این دولت و آمریکا را برای سال های متمادی گرفتار خواهد کرد.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG