لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

سناتور ارشد جمهوریخواه در مخالفت با خروج از سوریه: این کار هدیه بزرگی به ایران و اسد است


 گراهام: «با اینکه گفته می‌شود روسیه، اسد و ایران از خروج ما شادمان نیستند، مخالفم. آنها به وجد آمده‌اند.»
گراهام: «با اینکه گفته می‌شود روسیه، اسد و ایران از خروج ما شادمان نیستند، مخالفم. آنها به وجد آمده‌اند.»

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، گفت که تصمیم دولت آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه «هدیه بزرگی» به ایران و بشار اسد بوده و «تصمیمی مخرب» برای متحدان ایالات متحده است.

سناتور گراهام اضافه کرد «با این گفته که روسیه، اسد و ایران از خروج ما شادمان نیستند، مخالفم. آنها به وجد آمده‌اند.»

پیش از این پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر شخصی خود گفته بود:‌«به‌رغم آنچه رسانه‌ها جار می‌زنند، روسیه، ایران، سوریه و خیلی‌های دیگر از خروج آمریکا خوشحال نیستند، چرا که حالا خودشان و بدون ما، باید با داعش و دیگران که از آنها تنفر دارند، وارد نبرد شوند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۹ آذر ماه گفت: «آیا آمریکا می‌خواهد پلیس خاور میانه باشد و ضمن صرف هزینه جانی ارزشمند و تریلیون‌ها دلار که در بیشتر مواقع و به‌رغم این همه هزینه هیچ وقت محترم شمرده نمی‌شود، هیچ چیز در مقابل به دست نیاورد؟ آیا قرار است برای همیشه آنجا بمانیم؟ وقت آن است که بقیه بالاخره وارد میدان شوند.»

دونالد ترامپ در پایان پیام خود در توئیتر نوشت: «من مشغول ساخت قدرتمندترین نیروی نظامی در جهان هستم. داعش اگر به ما حمله کند، به فنا رفته است.»رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیشتر گفته بود تصمیم گرفته تمامی نیروهای نظامی آمریکا در سوریه را خارج کند. او گفت برنامه این بوده که گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش شکست داده شود، که آن کار انجام شده و دیگری نیازی به حضور نظامی آمریکا نیست.

شماری از سیاستمدارن جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا از این تصمیم پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده و گفتند با خروج آمریکا، نیروهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران و روسیه در منطقه قدرت می‌گیرند.

روسیه و ایران حضوری پرهزینه در سوریه دارند و برای بقای حاکمیت بشار اسد در سوریه حضور خود را سنگین‌تر کرده‌اند.

برخی رسانه‌های آمریکا نوشته بودند وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با تصمیم پرزیدنت ترامپ موافق نبود؛ اما سخنگوی کاخ سفید در توئیت‌هایی اعلام کرد که کار بازگرداندن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه آغاز شده است.

او نوشته است، داعش پنج سال پیش یک نیروی بسیار قوی و خطرناک در خاور میانه بود و حالا آمریکا این خلافت را شکست داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG