لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

پرزیدنت ترامپ: اگر ایران بخواهد، ملاقات می‌کنم؛ اگر نخواهد هم اهمیتی نمی‌دهم


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز در کاخ سفید گفت در صورتی که مقامات تهران بخواهند با او دیدار کنند، او آماده است و در غیر این صورت این مساله برای او اهمیتی ندارد.

پرزیدنت ترامپ این مطلب را در واکنش به رهبران ایران در مورد پیشنهادش برای دیدار بدون پیش شرط با آنها بیان کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، او در مورد دیدار با رهبران ایران به این خبرگزاری گفت «من نگفتم ملاقات می کنم...اگر او می خواهد ملاقات کند، بسیار خب. اگر نخواهد ملاقات کند، اهمیتی نمی دهم...ولی من در خواست ملاقات نداده ام.»

پرزیدنت ترامپ با اعلام اینکه برجام در تضاد با منافع ملی آمریکا و همپیمانانش است، از این پیمان خارج شد. خروج از برجام منجر به بازگشت بخشی تحریم های اقتصادی آمریکا علیه تهران شد.

دور اول این تحریم ها در مرداد و دور دوم آنها که صنعت انرژی و فروش نفت ایران می شود از آبان ماه اجرا می شود.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که باید هرگونه توافق جدید با تهران دربرگیرنده محدود کردن برنامه موشک بالستیک ایران و همچنین آنچه واشنگتن به آنها فعالیت های مخرب تهران در منطقه می گوید، باشد.

بازگشت تحریم‌ها

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG