لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

دنیس راس: ایران با اینکه اوقات تلخی می‌کند، خواهان توافق است


نشریه فورین پالیسی در مقاله ای به قلم دنیس راس می نویسد که برجام در دوران پس از مرگش نیز همچنان موضوعی است که اختلاف نظر ایجاد می کند.

او می نویسد حامیان برجام می گویند که ایران هرگز برای تغییر آن مذاکره نخواهد کرد و مخالفان برجام می گویند که تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از آن منجر به یک توافق بهتر خواهد شد.

دنیس راس با اشاره به اینکه دونالد ترامپ خود معتقد است که توافق بهتر با ایران امکان پذیر است و اخیرا نیز گفتگوی بدون پیش شرط را با ایرانی ها پیشنهاد کرده است، می نویسد به نظر او حامیان ترامپ استدلال بهتری دارند و تاریخ و قواعد پویایی سیاسی اینطور نشان می دهند که موضع ایران در مورد بی اعتنایی به مذاکرات عاقبت نرم خواهد شد و کاملا می توان تصور کرد که آمریکا و ایران به یک توافق دیگری برسند.

دنیس راس با اشاره به اختلاف آمریکا و اروپا در مورد برجام و همچنین افزایش قیمت نفت می نویسد با وجود اینها، حتی پیش از اعمال تحریم ها اقتصاد ایران رو به وخامت می رفت و در شهرهای عمده ایران نیز اعتصابات فزاینده ای روی داده بود.

دنیس راس می گوید هرگاه رژیم ایران فشار واقعی را احساس کرده، رفتار خود را تغییر داده است.

او همچنین می گوید ایران ممکن است در پی مذاکرات «غیرمستقیم» با آمریکا باشد چرا که مذاکرات رو در رو ممکن است به منزله تسلیم شدن تلقی شود.

به گفته آقای راس ، اما در مذاکرات بعدی برای رسیدن به یک توافق جدید میان آمریکا و ایران، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه احتمالا یک نقش مهمی به عنوان برقرار کننده صلح بازی خواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG