لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

حکم مجرم بودن ترامپ جهان سیاسی آمریکا را دچار انشقاق می‌کند


محکومیت تاریخی دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری سابق آمریکا در دادگاه نیویورک در مورد ۳۴ مورد اتهامی در روز پنجشنبه، با واکنش سریع طیف‌های سیاسی مواجه شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، کارزار انتخاباتی جو بایدن نامزد دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری و رقیب دونالد ترامپ گفتريال تصمیم هیئت منصفه نیویورک برای محکوم کردن رئیس جمهوری سابق نشان داد که هیچ کس فراتر از قانون نیست.

ستاد انتخاباتی بایدن-هریس در بیانیه‌ای اعلام کرد: دونالد ترامپ همیشه به اشتباه معتقد بوده که هرگز با عواقب نقض قانون برای منافع شخصی خود مواجه نخواهد شد.

اما حکم امروز این واقعیت را تغییر نمی دهد که مردم آمریکا با یک واقعیت ساده روبرو هستند. هنوز تنها یک راه برای دور نگه داشتن دونالد ترامپ از دفتر بیضی شکل وجود دارد: پای صندوق های رای.

کارزار انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای مدعی شد که او قادر به محاکمه عادلانه در یکی از مناطق آزادتر کشور نیست.

در ادامه بیانیه آمده است: «این مایه شرمساری بود. این یک محاکمه تقلبی توسط یک قاضی متخاصم بود که فاسد بود. این یک دادگاه تقلبی است، مایه شرمساری. آنها به ما محل برگزاری را تغییر نمی دادند. ما در این منطقه در ۵ یا ۶ درصد بودیم. ترامپ در بیانیه ای گفت: این یک محاکمه تقلبی و شرم آور بود.»

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، یک جمهوری‌خواه عالیرتبه، در بیانیه‌ای گفت: «امروز روز شرم‌آوری در تاریخ آمریکا است. این یک عمل کاملاً سیاسی بود، نه قانونی.»

نمایندگان دموکرات کنگره در مقابل گفتند این حکم قدرت نظام حقوقی ایالات متحده آمریکا را ثابت می کند.

این برای نخستین بار است که یک رئیس جمهوری سابق ایالات متحده به یک جرم کیفری محکوم می شود. با این حال، این تصمیم مانع از نامزدی ترامپ برای انتخابات نمی‌شود و با یک روند طولانی تجدیدنظر مواجه است.

XS
SM
MD
LG