لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

تنور انتخابات آمریکا داغ‌تر شد؛ ترامپ و بایدن موافقت کردند با یکدیگر مناظره کنند


آرشیو
آرشیو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و رقیب او دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق، در انتخابات نوامبر موافقت کردند که دو بار، در ۷ تیر (۲۷ ژوئن) و در ۲۰ شهریور (۱۰ سپتامبر)، مناظره کنند.

سی‌ان‌ان گفت که ستاد انتخاباتی این دو موافقت کردند که اولین رویارویی شش هفته دیگر در استودیوی این شبکه در آتلانتا بدون مخاطب برگزار کنند. جزئیات دیگری مانند اینکه چه کسی مجری مناظره است، اعلام نشد. میزبان دومین مناظره شبکه خبری ای‌بی‌سی است.

ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ برای انتخاب مجدد، به بایدن باخت اگرچه همچنان ادعا می‌کند که این باخت بابت «تقلب علیه او» بود.

ترامپ چند هفته است که خواستار یک سری مناطره بیش از انتخابات ۲۰۲۴ شده است. بایدن، یک دموکرات، به تازگی با مناظره با او موافقت کرد.

روز چهارشنبه، ستاد انتخاباتی بایدن تاریخ‌های ژوئن و سپتامبر را پیشنهاد کرد و اعلام کرد او در سه مناظره پیشنهادی سپتامبر و اکتبر کمیسیون غیرحزبی مناظره ریاست جمهوری که چند دهه مناظره‌های انتخاباتی را سازماندهی کرده است، شرکت نخواهد کرد.

ترامپ در مطلبی در شبکه اجتماعی «تروث سوشال» که متعلق به خودش است گفت که «آماده و مایل به مناظره با بایدن» در ماه آینده و در سپتامبر است. سی‌ان‌ان، تاریخ اولین مناظره را مدت کوتاهی بعد اعلام کرد.

هر دو نامزد بلافاصله به یکدیگر طعنه زدند.

بایدن در پستی در شبکه اجتماعی ایکس گفت: «دونالد ترامپ دو مناظره را در سال ۲۰۲۰ به من باخت، از آن زمان، او برای مناظره حاضر نشده است. اکنون او طوری رفتار می‌کند که می‌خواهد دوباره با من مناظره کند. خوب، (بیا و) روزم را بساز، رفیق.»

ترامپ به نوبه خود گفت بایدن «بدترین مناظره کننده‌ای بود که تا به حال با او روبرو شدم - او نمی تواند دو جمله را کنار هم بگذارد!»

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امسال ۱۵ آبان (۵ نوامبر) برگزار می‌شود.

در ایالات متحده، مجموع تعداد سراسری آرا تعیین نمی کند که چه کسی رئیس جمهور شود. در عوض، نتیجه انتخابات بر اساس «آرای الکترال» تعیین می‌شود که هر ایالت تعداد خاصی آرای الکترال دارد و پیروزی در هر ایالت تعدادی آرای الکترال در سبد هر نامزد می‌ریزد و هر نامزدی که بیشترین آرای الکترال را بدست آورد پیروز نهایی است.

XS
SM
MD
LG