لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

هیات منصفه دادگاه حکم به گناهکار بودن رئیس جمهوری پیشین آمریکا داد؛ ترامپ گفت که حکم واقعی ۵ نوامبر صادر می‌‌شود و به مبارزه ادامه می‌دهد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده پس از آن که توسط دادگاه نیویورک در پرونده پرداخت «حق‌السکوت» به یک بازیگر پورن گناهکار شناخته شد در مقابل دوربین‌ها گفت به مبارزه ادامه می‌دهد و حکم واقعی ۵ نوامبر صادر می‌‌شود.

ترامپ که اتهام‌ها علیه خود را رد کرده است، دادگاه را «تقلبی» و تصمیم هیئت منصفه را «شرم‌آور» خواند و تاکید کرد که این روند هنوز تمام نشده و تا پایان مبارزه خواهد کرد.

براساس قوانین آمریکا ترامپ با دریافت این حکم می‌تواند بین یک سال و چهار ماه تا حداکثر ۴ سال به زندان محکوم شود، اما با توجه به سن و نداشتن سوءپیشینه، دونالد ترامپ می‌تواند اصلا به حبس نرود.

تصمیم نهایی ۱۲ عضو هیات منصفه پس از ۹ ساعت و نیم مشورت در طول دو روز، در روز پنجشنبه اتخاذ و اعلام شد. انتظار می‌رود دونالد ترامپ به این رأی رسما اعتراض کند.

دونالد ترامپ در این پرونده، به پرداخت پول به استورمی دنیلز بابت سکوت کردن او درباره ارتباط جنسی ادعایی درست پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ متهم شده بود.

طبق قوانین ایالات متحده، ترامپ می‌تواند با حکم حبس بین یک سال و چهار ماه تا حداکثر ۴ سال روبرو شود، اما با توجه به سن و نداشتن سوءپیشینه، او جتی می‌تواند اصلا زندانی نشود.

سه پرونده دیگر نیز علیه رئیس جمهوری سابق آمریکا از حزب جمهوری‌خواه در جریان است، که هنوز حکمی در مورد آنها صادر نشده و انتظار نمی‌رود تا پیش از انتخاب نیز صادر شود.

رقبای دموکرات ترامپ امیدوارند این محاکمه‌ها به ضرر او در انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر ۲۰۲۴ تمام شود؛ هر چند تاکنون این موارد تاثیر چندانی بر نظر حامیان او نداشته است.

ستاد انتخاباتی جو بایدن و کامالا هریس در بیانیه‌ای، با اشاره به این که «امروز در نیویورک دیدیم که هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست» گفت، با این حال این رأی تغییری در واقعیت نمی‌دهد.

این بیانیه می‌افزاید، حقیقت ساده‌ای که مردم آمریکا با آن روبرو هستند این است که دونالد ترامپ چه محکوم شود چه نشود نامزد جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری خواهد بود.

در ادامه بیانیه ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری دموکرات آمریکا و معاون او، تاکید شده است که تنها از طریق صندوق‌های رأی است که می‌توان مانع از ریاست جمهوری دونالد ترامپ شد.

دونالد ترامپ در یک بیانیه رسمی، با «شرم‌آور» خواندن حکم هیئت منصفه و «فاسد» خواندن قاضی دادگاه، گفته است که حکم نهایی در پنجم نوامبر و از سوی مردم صادر خواهد شد.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا که سال ۲۰۲۰ از ماندن در کاخ سفید برای یک دوره چهار ساله دیگر ناکام ماند، در ادامه تاکید کرده است که بی‌گناه است و برای کشور مبارزه می‌کند.

در همین حال، مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب جمهوریخواه در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، «امروز یک روز شرم‌آور برای تاریخ آمریکا است.»

او در ادامه مدعی شد که دموکرات‌ها پشت پرونده‌های ترامپ در دادگاه‌ها هستند و گفت مردم آمریکا می‌دانند که این نادرست و خطرناک است و ترامپ به‌درستی اعتراض خواهد کرد.

یان سمز یکی از سخنگویان کاخ سفید در پاسخ به رسانه‌ها برای اظهارنظر گفته است که کاخ سفید به حاکمیت قانون در کشور احترام می‌گذارد و اظهارنظر خاصی در این مورد ندارد.

XS
SM
MD
LG