لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

پرزیدنت ترامپ هشدار داد: دموکرات‌ها من را استیضاح کنند، بازار سقوط می‌کند


مصاحبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با شبکه فاکس نیوز - آرشیو
مصاحبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با شبکه فاکس نیوز - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با شبکه خبری فاکس، هشدار داد که در صورت استیضاح احتمالی او، بازار سقوط می‌کند؛ ضمن آن که احتمال حرکت نمایندگان دموکرات کنگره در چنین مسیری را در آینده زیر سئوال برد.

به گزارش وبسایت فاکس نیوز، پرزیدنت دونالد ترامپ در این گفت‌وگوی اختصاصی که چهارشنبه شب در برنامه «فاکس اند فرندز» پخش شد گفت، «نمی‌دانم چطور می‌توانید کسی را که کار بزرگی انجام داده است، استیضاح کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا به درخواست برخی چپگراها برای استیضاح او در صورت تصاحب اکثریت کرسی‌های کنگره در انتخابات میان‌دوره‌ای پائیز اشاره کرده است؛ درخواستی که با اظهارات اخیر وکیل شخصی پیشین او قوت گرفت.

مایکل کوهن روز سه‌شنبه در دادگاه فدرال نیویورک اتهام تخلف مالی هماهنگ شده با موکل خود را پذیرفت؛ ادعایی که آقای ترامپ آن را رد و در توئیتی او را به «داستان سرایی برای رسیدن به توافق» با دادستان‌های فدرال متهم کرد.

به گزارش فاکس، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت، به رغم پوشش خبری رسانه‌ها در مورد پرونده کوهن و دیگر مباحثی که در ارتباط با او بحث برانگیز شده است، من از زمانی که کار خود را در کاخ سفید شروع کردم، عالی عمل کرده‌ام.

پرزیدنت ترامپ در ادامه با این هشدار که اگر زمانی استیضاح شود بازار سقوط خواهد کرد و وضعیت اقتصادی مردم بد خواهد شد، گفت اگر به آمار اقتصادی یک سال اخیر نگاه کنید متوجه می‌شوید که دولت عملکرد موفقی داشته است.

وی گفت اگر در سال ۲۰۱۶ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب نمی‌شد، اقتصاد کشور ضعیف‌تر می‌شد.

به نوشته فاکس نیوز، صحبت از استیضاح دونالد ترامپ هنوز شاید در بخش کوچکی از حزب دموکرات مطرح باشد و دموکرات‌های ارشد در کنگره تا کنون با چنین درخواستی همراه نبوده‌اند، هرچند برخی همچنان درها را باز گذاشته‌اند.

برخی می‌گویند پرونده مایکل کوهن وکیل سابق آقای ترامپ می‌تواند تبعات حقوقی برای او به بار آورد و بسیاری از دموکرات‌ها نیز بر این عقیده هستند که اگر او رئیس جمهوری نبود، پرونده قضایی جداگانه‌ای برایش باز می‌شد.

طبق قوانین ایالات متحده، استیضاح رئیس جمهوری باید ابتدا در مجلس نمایندگان مطرح شود و تصویب آن مستلزم موافقت اکثریت نسبی نمایندگان است و در صورت تصویب، استیضاح رئیس جمهوری در مجلس سنا انجام خواهد شد.

تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا با استیضاح برکنار نشده است. اندرو جانسون (هفدهمین) و بیل کلینتون (چهل و دومین) روسای جمهوری آمریکا استیضاح شدند اما رای کافی برای برکناری آنها داده نشد. ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا هم با درخواست استیضاح روبرو شد اما قبل از انجام آن، کناره گیری کرد.

دوره ریاست جمهوری در ایالات متحده چهار ساله است و هر کس حداکثر می‌تواند دو دوره متوالی انتخاب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG