لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

محاکمه پل منافورت رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ سه‌شنبه آغاز می‌شود


«پل منافورت» نخستین دستیار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمان نامزدی انتخابات است که به اتهام تخلف‌های بانکی و مالیاتی به محاکمه کشانده می‌شود. اف‌بی‌آی در جریان تحقیق درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ او را به ارتکاب تخلف‌های گسترده مالی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با آن که اتهام‌های آقای منافورت مالی و اقتصادی است اما در نهایت ممکن است محاکمه کسی که مدتی ریاست ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را برعهده داشته است، جنبه سیاسی پیدا کند.

پل منافورت به مدت سه ماه رئیس کمپین انتخاباتی ترامپ بوده و در ژوئن سال ۲۰۱۶ در یک نشست با روس‌ها شرکت داشته که گفته می‌شود طرف روسی پیشنهاد کرده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات آقای ترامپ ارائه کنند.

آن نشست اکنون در کانون بررسی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا قرار دارد؛ تحقیقاتی که از ۱۴ ماه پیش آغاز شده است.

پرزیدنت ترامپ اقدام بازرس ویژه را «شکار جادوگر» و کار بی‌حاصل قلمداد کرده که هدف آن تخریب ریاست جمهوری است.

پرزیدنت ترامپ شب گذشته در توئیتی بار دیگر تاکید کرد که هیچگونه همدستی با روس‌ها در کار نبوده و نوشت پرونده تحت بررسی رابرت مولر با همراهی ۱۷ «دموکرات عصبانی» بر پایه یک «پرونده فریب‌آمیز» که هزینه‌های آن را هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات تامین کرده‌اند آغاز شده است.

دادستان با اشاره به زندگی بسیار پرتجمل منافورت و خانه های متعدد وی، بر آن است که چنان زندگی با درآمد او که در اظهارنامه های مالیاتی اش ذکر کرده است، تناسبی ندارد. دادستان، پل منافورت را به ۱۸ مورد تخلف متهم کرده است، اما وی خود را بیگناه می‌داند.

با آن که حقوقدانان با اشاره به موارد اتهام می‌گویند او به ۳۰ سال زندان محکوم خواهد شد، اما این احتمال را نیز از نظر دور نمی‌دارند که پرزیدنت ترامپ وی را مورد عفو قرار دهد.

این محاکمه با انتخاب یک هیات منصفه ۱۲ نفری آغاز می‌شود. محل دادگاه اول در الکساندریا در ایالت ویرجینیا است اما رسیدگی به اتهامهای سیاسی منافورت در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات دو سال پیش، در ماه سپتامبر در شهر واشنگتن برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG