لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۷

یک دیدگاه در یو اس ای تودی: پرزیدنت ترامپ سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کند


در آستانه سفر پرزیدنت ترامپ به اسرائیل، لارنس گروسمن در یو اس ای تودی نوشته این یک فرصت تاریخی برای آمریکاست که سفارت خود را به اورشلیم منتقل کند.

وی نوشته است: وقتی رییس جمهوری آمریکا دوشنبه از اسراییل دیدن می کند این فرصت تاریخی را دارد که اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسراییل به رسمیت بشناسد. اسراییل پس از اعلام استقلال در سال ۱۹۴۸ اورشلیم را پایتخت خود اعلام کرد، اما نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری در جهان آن را نپذیرفت از این رو سفارتخانه ها در تل آویو قرار گرفت. موضع رسمی آمریکا این بوده است که انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم تنها در قالب یک راه حل فراگیر برای تشکیل دو کشور و تحقق آمال ملی فلسطینیان امکان پذیر خواهد بود. البته کنسولگری آمریکا در اورشلیم به طور غیر رسمی وظایف سفارتخانه را در ارائه گزارش ها به وزارت خارجه آمریکا انجام می دهد، در حالی که اسراییلی ها برای خدمات کنسولی به سفارت آمریکا در تل آویو مراجعه می کنند.

کنگره آمریکا با تصویب «قانون سفارت اورشلیم سال ۱۹۹۵» تصریح کرد که حق تعیین پایتخت فقط بر عهده کشور اسراییل است. اورشلیم محل استقرار رییس جمهور، پارلمان، دیوان عالی و بسیاری از وزارتخانه ها و نهادهای اجتماعی و فرهنگی اسراییل است.

اما قانون مصوب کنگره به رییس جمهوری آمریکا آزادی عمل داده است که برای حفاظت از منافع ملی ایالات متحده هر شش ماه یک بار از اجرای این قانون سرباز بزند. طی ۲۱ سال گذشته، بیل کلینتون، جرج بوش، و باراک اوباما، روسای جمهوری پیشین آمریکا، سفارتخانه را در تل آویو نگاه داشتند.

مجوز شش ماهه کنونی در دوم ژوئن منقضی می شود. پرزیدنت ترامپ باید برای اولین بار تصمیم بگیرد که می خواهد راه پیشینیان خود را دنبال کند یا آن طور که در رقابت های انتخاباتی وعده داد دستور جابجایی سفارتخانه به اورشلیم را صادر خواهد کرد.

ممکن است رییس جمهوری آمریکا تصمیم در باره این مهم را به ارائه ی طرح صلحی جامع و به پس از پایان سفر خاورمیانه ای اش منوط کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG