لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

محمود عباس: انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم چشم انداز صلح را به خطر می اندازد


رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در دیدار با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، به گفتگو درباره فرایند صلح خاور میانه پرداخت و گفت اگر سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم منتقل شود، چشم‌انداز صلح خدشه دار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمود عباس که برای افتتاح سفارت دولت فلسطینی ها به رم پایتخت ایتالیا سفر کرده است، گفت «منتظریم ببینیم آیا این اتفاق می افتد یا خیر. اگر (سفارت جابجا) بشود، به صلح کمک نخواهد کرد، و ما امیدواریم این اتفاق رخ ندهد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا وعده داده است سفارت ایالات متحده در اسرائیل را که هم اکنون در تل‌آویو قرار دارد به اورشلیم منتقل کند. واشنگتن تاکنون از این اقدام خودداری کرده است.

اسرائیل و فلسطینی ها که هر دو خواهان دولت های مجزا برای خود هستند، همواره اورشلیم را به عنوان پایتختی برای خود دانسته اند. دولت های مختلف آمریکا نیز خواستار مذاکرات بیشتر درباره جایگاه این شهر میان اسرائیل و فلسطینی ها بوده اند.

اورشلیم، که اسرائیل از آن به عنوان پایتختی ابدی یاد می کند، جایگاه اماکن مقدس برای مسلمانان و مسیحیان است.

واتیکان که سال ها حامی راه حلی دو دولتی برای پایان دادن به نزاع میان اسرائیل و فلسطینی ها بوده است، در سال ۲۰۱۵ و به دنبال امضای توافقنامه با فلسطینی ها، دولت فلسطین را به رسمیت شناخت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG